DeFi – Co to jest? Zdecentralizowane finanse, lokaty, pożyczki i kryptowaluty

DeFi – Co to jest? Zdecentralizowane finanse, lokaty, pożyczki i kryptowaluty

Kryptowaluty i techonologia blockchain nieustannie się rozwijają, dzięki czemu ludzie są w stanie znajdować coraz to nowsze zastosowania dla tych nowatorskich rozwiązań. Z tego artykułu dowiesz się między innymi tego czym jest i jak działa DeFi, poznasz kryptowaluty DeFi, dowiesz się o pożyczkach DeFi oraz jak zarabiać na DeFi?

Spis treści


Defi – Co to jest?

Czym są zdecentralizowane finanse? DeFi to skrót od „zdecentralizowane finanse”, które oznaczają szeroką grupę pojęć i zastosowań finansowych na kryptowalutach i technologii blockchain z pominięciem pośredników takich jak np.: banki, notariusz.

DeFi swoim sposobem funkcjonowania przypomina blockchain Bitcoina, czyli waluty cyfrowej, która umożliwia wielu podmiotom obsługę całej sieci, dzięki czemu kryptowaluta nie jest kontrolowana przez jedno, centralne źródło. Scentralizowane systemy kierowane przez ludzi, często padają ofiarami manipulcji co przekłada się na utratę kontroli nad swoimi pieniędzmi. DeFi wyróżnia się tym, że rozszerza zastosowania tradycyjnych łańcuchów bloków o nowe, dużo bardziej zaawansowane operacje finansowe.

Zdecentralizowane finanse przede wszystkim są w stanie wyeliminować z gry duże korporacje, które swoim zasięgiem i możliwościami są w stanie manipulować rynkiem dla własnych korzyści.


Zdecentralizowane finanse Defi, działające bez nadrzędnych instytucji

Jak zbudowane jest DeFi?

Właściwie, komponenty tworzące Defi nie różnią się niczym szczególnym od już istniejących ekosystemów finansowych, oba wymagają stabilnych walut (stablecoinów) i specyficznych warunków do realizacji. DeFi mają postać stablecoinów oraz usług, takich jak zdecentralizowane giełdy kryptowalut i usługi pożyczkowe. Inteligentne kontrakty stanowią szkielet dla aplikacji DeFi, ponieważ zawierają zakodowane warunki korzystania z konkretnych usług. Dla przykładu, kod inteligentnej umowy posiada określony warunek, który opisuje dokładny regulamin pożyczki między osobami fizycznymi, w przypadku niespełnienia umowy, zabezpieczenie kredytu może zostać zlikwidowane. To wszystko odbywa się za pomocą zakodowanego programu, a nie przez bank czy inną instytucję ręcznie wykonującą cały ten proces.

Wszystkie komponenty zdecentralizowanego systemu finansowego składają się na tzw. software stack, czyli „stos oprogramowania”. Komponenty każdej warstwy mają za zadanie pełnić konkretną funkcję w budowaniu systemu DeFi. Komponowalność jest cechą definiującą stos, ponieważ komponenty każdej warstwy można łączyć razem, tworząc przy tym nową aplikację DeFi.

Poniżej przedstawiono cztery warstwy, które składają się na stos DeFi.

Settlement Layer (Warstwa rozliczeniowa)

Warstwa rozliczeniowa jest również nazywana warstwą 0, ponieważ jest warstwą podstawową, na której budowane są inne transakcje DeFi. Składa się z publicznego łańcucha bloków i indywidualnej waluty cyfrowej lub kryptowaluty. Transakcje dokonywane w aplikacjach DeFi są rozliczane przy użyciu tej waluty, która może, ale nie musi być notowana na giełdach kryptowalut. Przykładem warstwy rozliczeniowej jest Ethereum i jego natywny token Ether (ETH). Warstwa rozliczeniowa może również zawierać stokenizowane wersje aktywów, takie jak dolar amerykański (USDT - Tether) lub tokeny, które są oparte o fizyczne aktywa w świecie rzeczywistym. Na przykład token nieruchomości może odzwierciedlać własność działki.


Warstwa protokołów (Protocol Layer)

Protokoły oprogramowania to standardy i reguły spisane w celu zarządzania zdefiniowanymi zadaniami lub innymi czynnościami. W świecie rzeczywistych firm i instytucji, „Protocol Layer” mógłby określać zestaw zasad i reguł, których wszyscy uczestnicy związani z danym zakresem działalności zgodzili się przestrzegać jako warunek podstawowy działania w tej branży. Protokoły DeFi są interoperacyjne, co oznacza, że mogą być wykorzystywane przez wiele osób do tworzenia usługi lub aplikacji. Warstwa protokołów zapewnia płynność systemowi DeFi. Dobrym przykładem jest Synthetix, czyli protokół w sieci Ethereum, umożliwiający handel instrumentami pochodnymi.


Warstwa aplikacji (Application Layer)

Jak sama nazwa wskazuje, warstwa aplikacji jest miejscem, w którym znajdują się aplikacje przeznaczone dla użytkowników. Aplikacje te zmieniają protokoły bazowe w proste usługi ukierunkowane na użytkownika. Do tej warstwy zalicza się między innymi zdecentralizowane giełdy kryptowalut oraz usługi pożyczkowe.


Warstwa agregacji (Aggregation Layer)

Warstwa agregacji składa się z agregatorów, które łączą różne aplikacje z poprzedniej warstwy, po to aby świadczyć usługi wymagającym inwestorom. „Aggregation Layer” może umożliwiać bezproblemowy transfer pieniędzy między różnymi instrumentami finansowymi, po to aby zmaksymalizować zysk. Pożyczanie i wypożyczanie to przykłady usług, które istnieją w warstwie agregacji. Inne przykłady to usługi bankowe i portfele kryptowalut.


Zdecentralizowane finanse DeFi

Ethereum i Defi

Większość zdecentralizowanych aplikacji jest oparta o blockchain Ethereum, co zresztą nie powinno nikogo dziwić ponieważ projekt Ethereum od początku był tworzony jako platforma dla inteligentnych kontraktów, która automatycznie wykonuje transakcje jeśli tylko zostaną spełnione określone warunki. Język w jakim programuje się w Ethereum – Solidity jest specjalnie zaprojektowany do tworzenia i wdrażania smart kontraktów.


Co tak naprawdę oferują nam zdecentralizowane finanse? - Zastosowania DeFi

Zdecentralizowane giełdy (Dex – Decentralized Exchanges)

Zdecentralizowane giełdy umożliwiają swoim użytkownikom swobodną wymianę kryptowalut na inne waluty fiducjarne czy też stablecoiny. Giełdy DEX to platformy wymiany typu peer to peer, dzięki czemu osoby korzystające z takich rozwiązań mogą handlować między sobą, z pominięciem pośredników.

Do tej pory powstało już wiele takich zdecentralizowanych giełd. Do najpopularniejszych platform wymiany kryptowalut należą:

Uniswap - zapewnia kompleksową obsługę wymiany dowolnego tokenu ERC20 za pomocą kilku kliknięć bez KYC – czyli weryfikacji użytkownika. Wykorzystując inteligentne kontrakty, Uniswap jest w stanie oferować autonomiczne transakcje na blockchainie po minimalnych kosztach.
Bancor - Bancor Network dzięki swojej zdecentralizowanej sieci stwarza bardzo dobre rozwiązanie, które umożliwia swoim użytkownikom bezproblemową wymianę tokenów ERC-20 oraz EOS, a to wszystko za pomocą jednego kliknięcia.
PancakeSwap - to całkiem nowa zdecentralizowana giełda kryptowalut (DEX), która została utworzona w Binance Smart Chain (BSC). Automated market maker (AMM) oferuje użytkownikom szereg innowacyjnych sposobów zarabiania z własnych kryptowalut.
SushiSwap – to zdecentralizowana giełda kryptowalut (DEX), która jest zaawansowanym „forkiem” protokołu Uniswap, działającym z tym samym systemem tworzenia zamówień (AMM).


Platformy pożyczkowe – Defi pożyczki

Zdecentralizowane platformy pożyczkowe udzielają kredytów przedsiębiorstwom lub społeczeństwu z wyłączeniem pośredników. Z drugiej strony protokoły pożyczkowe DeFi umożliwiają każdemu zarabianie na dostarczonych stablecoinach i kryptowalutach.

Popularnymi platformami pożyczkowymi są:

Compound- Platforma DeFi do pożyczek stokenizowanych i pożyczek zabezpieczonych.
Fulcrum - Platforma DeFi do tokenizowanych pożyczek i handlu z dźwignią.
Cream - Platforma pożyczkowa oparta na Compound Finance.
dYdX - Platforma DeFi do zabezpieczonych pożyczek, zwykłych pożyczek i handlu z dźwignią.
AAVE - Aave to platforma DeFi do zabezpieczonych pożyczek i zwykłych pożyczek.
DDEX - DDEX to platforma DeFi do udzielania pożyczek i handlu z dźwignią.


Zdecentralizowane stablecoiny

Inną formą DeFi są stablecoiny. Kryptowaluty z „natury” podlegają znacznie ostrzejszym wahaniom cen niż waluty fiducjarne. Taki stan rzeczy nie jest czymś dobrym dla osób, które chcą wiedzieć ile będzie wynosić cena danego aktywa na drugi dzień. Kurs stablecoinów jest ściśle powiązany z walutami FIAT, takimi jak dolar amerykański, euro, funt brytyjski. Jak sama nazwa wskazuje, stablecoiny mają na celu zapewnienie „stabilności” cen.


Defi – Lokaty, Yield Farming – Jak zarabiać na Defi?

Zarabianie pieniędzy na zdecentralizowanych finansach DeFi

Zdecentralizowane finanse oferują również szereg nowych możliwości zarabiania na kryptowalutach. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze metody zarabiania na DeFi:

Yield Farming – Co to jest?

Yield farming jest metodą umożliwiającą wytwarzanie zysku poprzez udostępnianie części zgromadzonych kryptowalut na potrzeby płynności działania określonych protokołów DeFi. W zamian za takie działanie, otrzymujemy nagrodę (często są to tokeny danego projektu), w zależności od tego w jakim kontrakcie i w jakiej ilości zamrozimy nasze fundusze. Środki te często trafiają do łącznej rezerwy płynności, z której udziałowcy otrzymują wypłaty. Wypłacane finanse mogą pochodzić np. z opłat prowizyjnych, które pobierają zdecentralizowane giełdy, lub innych protokołów wymagających zapewnienia im płynności (np. platformy pożyczkowe bazujące na odsetkach). Środki które otrzymamy w zamian za zamrożenie naszych kryptowalut, możemy ponownie zamrozić w innym kontrakcie i otrzymywać kolejne tokeny i tak dalej. Całość może brzmi całkiem łatwo, jednak w rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany proces.


DeFi Lokaty

Na rynku istnieje wiele firm oferujących zarabianie na lokatach kryptowalut. Zanim jednak zdecydujesz się wpłacić pieniądze na daną lokatę, musisz pamiętać o tym, że w razie zamknięcia firmy, zgromadzone środki mogą przepaść bezpowrotnie. Przetrzymywanie kryptowalut na takich platformach może pozwolić Ci zarobić nawet do 12% rocznie. Takie stawki są nieporównywalne względem tego co oferuje tradycyjny sektor finansowy. Jest jednak całkiem sporo sprawdzonych platform oferujących takie lokaty, są to między innymi:

BlockFi - wykorzystywanie konta na BlockFi do przechowywania kryptowalut może pozwolić Ci zarobić „do 8,6%” odsetek każdego roku.

Nexo - może pochwalić się minimalnymi czasami blokowania środków (poniżej 24 godzin) oraz gwarancjami zewnętrznych firm na swoje aktywa kryptograficzne. To sprawia, że jest to atrakcyjna opcja z bardzo wysokimi odsetkami z dolarów amerykańskich i jednymi z najwyższych stawek w kryptowalutach. Jednak nie ujawnia jasno, ile trzeba zainwestować, aby osiągnąć najwyższe stopy zwrotu.

Celsius Network - to platforma pożyczkowa oparta na blockchain. Celsius Network powstał latem 2017 roku, a pierwszą monetę (CEL) wyemitował w marcu 2018 roku. Założycielami Celsjusza są Alex Mashinsky, Nuke Goldstein i S. Daniel Leon. Celsius ma siedzibę w Londynie w Wielkiej Brytanii.W ciągu pięciu rund finansowania firma zebrała 93,8 miliona dolarów.


Oprocentowanie lokat na kryptowalutach DeFi

Kryptowaluty i tokeny DeFi

Poniżej przedstawiono listę kryptowalut i tokenów związanych ze zdecentralizowanymi finansami.

Aave – AAVE

Aave jest wiodącym protokołem pożyczkowym, który do zabezpieczenia i udziału w zarządzaniu wykorzystuje natywny token AAVE. Projekt obecnie przechodzi migrację z LEND do AAVE w skali 100:1, można to zrobić za pośrednictwem portalu aave. Tokeny AAVE mogą być stackowane przy użyciu Safety Module po to żeby otrzymywać dodatkowe wypłaty.


Synthetix – SNX

Synthetix jest wiodącym protokołem pochodnym wspieranym przez natywny token SNX. Aby wyemitować nowe instrumenty pochodne - zwane Synths - użytkownicy muszą postawić co najmniej 750% wartości nowo tworzonych „Synths” w SNX. Utrzymanie tego wskaźnika - określanego jako cRatio - pozwala użytkownikom zarabiać na natywnej inflacji wraz z proporcjonalną częścią opłat transakcyjnych z giełdy Synthetix Exchange.


yEarn (Yearn Finance)– YFI

yEarn to zautomatyzowany agregator płynności oferujący szereg różnych możliwości potrzebnych przy yield farmingu. Protokół jest zarządzany przez natywny token - YFI - który został uruchomiony bez preminingu i nie posiadał IDO (Initial DEX Offering). Yearn szuka dla swoich użytkowników najlepszego miejsca (lokaty / pule płynności) do umieszczenia YFI, następnie tam wypracowuje dla nich najlepszy zysk.


Uniswap – UNI

Uniswap to wiodąca zdecentralizowana giełda kryptowalut. W jego kontraktach w październiku 2020 roku było zablokowane 2,1 mld dolarów. W połowie września Uniswap przekazał 15% swoich dostaw byłym użytkownikom za pośrednictwem programu „UNIversal Basic Income”. Inwestorzy mogą zarabiać na Uniswap, umieszczając swoje tokeny w tak zwanych pulach płynności. Pule płynności mogą też zasilać twórcy innych projektów, aby ułatwić inwestorom handel.


Sushiswap – SUSHI

SUSHI jest tokenem zarządzania Sushiswap AMM i protokołu pożyczkowego. Podobnie jak platformy takie jak Uniswap i Balancer, SushiSwap wykorzystuje zbiór pul płynności, aby osiągnąć ten cel. Użytkownicy najpierw zamykają aktywa w inteligentnych kontraktach, a następnie handlowcy kupują i sprzedają kryptowaluty z tych pul, wymieniając jeden token na inny.


Compound – COMP

Compound Governance Token jest walutą wykorzystywaną do zarządzania protokole pożyczkowym Compound Finance opartym na inteligentnych kontraktach w sieci Ethereum. Ponadto umożliwia zaciąganie pożyczek kryptowalutowych przy wcześniejszym zdeponowaniu odpowiedniej ilości aktywów jako zabezpieczenia finansowego.

COMP jest alokowany na rynki w oparciu o kwotę narosłych odsetek, co oznacza, że aktywa, które generują największe odsetki, będą zarabiać najwięcej COMP dziennie. Dzięki temu jest świetnym narzędziem do sprawdzania, które zasoby przynoszą największe zyski w danym dniu.


Kyber Network – KNC

Kyber Network jest otwartym protokołem, dostarczającym płynności do zdecentralizowanych aplikacji. Kyber Network to wiodący DEX, który przechwytuje wartość poprzez natywny token - Kyber Network Crystals (KNC). Projekt pozwala na szybkie i tanie wymiany pomiędzy tokenami ERC-20. Opłaty pobierane z giełdy są w dużej mierze wykorzystywane do wypalania KNC.

Korzystając z KNC, użytkownicy będą mieli możliwość głosowania (lub delegowania) ważnych decyzji protokołowych, w tym podziału opłat pobieranych z handlu DEX.


Maker – MKR

Maker (MKR) jest zdecentralizowaną, autonomiczną organizacją (DAO – Decentralized Autonomous Organization), opartą o blockchain Ethereum. Dominującym elementem systemu Maker są tokeny Maker Dai, które pełnią rolę stablecoinów, odzwierciedlających notowania dolara amerykańskiego (USD), podobnie jak Tether (USDT). Tokeny Maker (MKR) w głównej mierze pełnią rolę regulacyjną i zabezpieczającą oraz są odpowiedzialne za niwelowanie wahań cenowych Maker Dai. Posiadając MKR mamy prawo do uczestnictwa w głosowaniach na temat kwestii dotyczących modelu biznesowego platformy, zarządzania ryzykiem (między innymi minimalnego wkładu własnego przy emitowaniu nowych tokenów Maker Dai) jak również do kompensowania opłat prowizyjnych (tak zwanych Stability Fee) za kreowanie Maker Dai.


0x Protocol – ZRX

0x Protocol to protokół płynności DEX używany do przesyłania środków między zdecentralizowanymi giełdami kryptowalut. Projekt posiada natywny token ERC-20 o nazwie ZRX, który służy do opłacania prowizji transakcyjnych podczas realizacji wymiany,. W niedalekiej przyszłości ZRX będzie wykorzystywany również w celu przeprowadzania głosowań dotyczących kierunków rozwoju.


Curve – CRV

Curve Finance to zdecentralizowana giełda oparta na Ethereum. Curve został specjalnie zaprojektowany, aby zapewnić efektywny handel między kryptowalutami o tej samej wartości (stablecoiny i Bitcoin Wrappers) i zapewnić wysokie roczne stopy zwrotu ze środków zdeponowanych w Curve Finance. Niedawne wypuszczenie tzw. governance token – CRV zmieniło Curve Finance w zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO).


Sprawdź również:

  1. Mail z szantażem Bitcoin - Co robić?
  2. Portfel Kryptowalut - Co to jest?
  3. Jak kupić Bitcoiny bez weryfikacji?
  4. Bitomaty w Polsce
  5. Portfele Kryptowalut
  6. Kopanie Kryptowalut na laptopie
  7. Giełda PancakeSwap - Jak handlować?



Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy