Trust Wallet – Recenzja portfela, opis, opinie - Jak wypłacić?

Trust Wallet to oficjalny portfel od firmy Binance. Dzięki niemu będziesz w stanie bezpiecznie kupować, sprzedawać, wysyłać, odbierać i przechowywać Bitcoiny oraz inne kryptowaluty w aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony z systemem Android lub iOS. Postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące tego jak wypłacić pieniądze z Trust Wallet.
Spis treści- Recenzja i opis portfela
- Funkcje portfela
- Zabezpieczenia Trust Wallet
- Kryptowaluty dostępne w Trust Wallet
- Instalacja i konfiguracja portfela
- Odzyskiwanie utraconego portfela
- Wpłata kryptowalut do portfela
- Jak przelać kryptowaluty na inny adres portfela?
- Zakup kryptowalut w portfelu Trust Wallet
- Opłaty i prowizje
- Stakowanie kryptowalut
- Wady i zalety
- Opinie
Trust Wallet podstawowe informacje
Kraj | San Francisco, California |
Ilość kryptowalut | Ponad 160 tysięcy |
System operacyjny | Android, iOS |
Open Source | Pełne |
Koszt | Aplikacja jest darmowa |
Uwierzytelnianie Dwuskładnikowe | Nie |
Trust wallet – Recenzja i opis
Trust Wallet to zdecentralizowany, mobilny portfel kryptowalut, który obsługuje ponad 160 tysięcy aktywów cyfrowych oraz umożliwia użytkownikom stakowanie kryptowalut w celu uzyskania dodatkowego dochodu. Oferuje również wbudowaną przeglądarkę Web3, która zapewnia użytkownikom dostęp do zdecentralizowanych aplikacji (DApps) zbudowanych na platformie Ethereum.
Trust Wallet pierwotnie został zaprojektowany do przechowywania tokenów ERC20 i ERC223, ale obecnie jego funkcjonalność znacznie się rozszerzyła i teraz zawiera również tokeny oparte o inne łańcuchy bloków (blockchain), w tym - oczywiście - Bitcoin. Tokeny można kupować za pośrednictwem wbudowanej, zdecentralizowanej giełdy (DEX), która działa w ramach współpracy z siecią Kyber Network.

To właśnie możliwość przechowywania dużej liczby tokenów ERC20 i łatwość użytkowania sprawiły, że już na początkowym etapie aplikacja zgromadziła pokaźne grono użytkowników. Stale rosnąca popularność portfela zwróciła uwagę innego giganta branży kryptowalut, a mianowicie – giełdy Binance, która nabyła firmę oraz spółkę Six Days LLC w 2018 roku za nieujawnioną kwotę.
Trust Wallet jest aplikacją typu „Open Source” co oznacza, że jej kod źródłowy jest dostępny na GitHubie. Dzięki temu programiści, eksperci ds. bezpieczeństwa, a nawet każdy z osobna kto jest zainteresowany działaniem tego portfela jest w stanie zajrzeć w strukturę tej aplikacji.
Kto stworzył Trust Wallet?

Victor Rachenko źródło: youtube.com
Głównym pomysłodawcą i zarazem twórcą Trust Wallet jest Viktor Radchenko, ukraiński programista na stałe mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Jego przygoda z kryptowalutami zaczęła się chyba tak jak każdego z nas czyli od usłyszenia o nowej i całkiem rewolucyjnej kryptowalucie jaką jest Bitcoin.
Jednak to dzięki Ethereum jego zainteresowanie kryptowalutami zaczęło nabierać tempa. Na początku Viktor zaczął rozwijać portfel wyłącznie dla siebie w celu przechowywania rosnącej liczby tokenów ERC20, które nabywał za pośrednictwem ICO. Zaawansowane prace nad projektem rozpoczął w 2017 roku.
Sprawdź inne artykuły:
Funkcje portfela Trust Wallet
Bezpieczny dostęp - Podczas tworzenia nowego „konta”, zostaje wygenerowany klucz prywatny portfela, znany jedynie pierwotnemu użytkownikowi tej aplikacji i kryptowalut na niej zawartych.
Obsługa wielu kryptowalut - Na rynku istnieją już setki tysięcy kryptowalut, które są budowane na oddzielnych łańcuchach bloków. Trust Wallet obsługuje wiele z tych cyfrowych monet. Oprócz tego pozwala kupować i sprzedawać różne kryptowaluty oraz wymieniać je między sobą.
Zarabianie odsetek / Staking - Ta funkcja pozwala zgromadzonym monetom zarabiać na Ciebie.
Obsługa kart kredytowych – wiele giełd dostępnych na rynku blokuje zakup kryptowalut bez weryfikacji tożsamości poprzez karty kredytowe. Trust Wallet rozwiązuje ten problem, umożliwiając łatwy zakup cyfrowych monet z wykorzystaniem kart kredytowych lub debetowych.
Zdecentralizowane aplikacje (Dapps) - Trust Wallet jest wyposażony w przydatną przeglądarkę DApps, która pomaga znaleźć inne firmy i dostawców, którzy również korzystają ze zdecentralizowanej sieci.

Czy Trust Wallet jest bezpieczny?
Portfele „non-custodial” takie jak Trust Wallet są całkiem bezpieczne, ale należy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo takich portfeli w głównej mierze zależy od tego gdzie i na jakim sprzęcie instalujemy takie aplikacje. Trust Wallet udostępnia nam klucze prywatne, które służą do uzyskiwania dostępu do portfela. Warto wiedzieć, że najbezpieczniejszymi portfelami są portfele sprzętowe, takie jak Ledger czy Trezor.
Aplikacja pozwala swoim użytkownikom zabezpieczyć portfel dodatkowym kodem PIN lub metodą biometryczną za pomocą odcisku palca. Te funkcje można włączyć po przejściu w ustawienia aplikacji. Niestety nie wprowadzono jeszcze uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA – Two Factor Authentication).
Trust Wallet korzysta z dwusnastu słów służących do odzyskiwania konta, jest to tak zwany recovery seed, który zostanie podany podczas zakładania nowego portfela. W przypadku gdy np. zgubisz lub zniszczysz swój telefon, będziesz w stanie bez problemu odtworzyć swój portfel kryptowalut. Recovery seed musi być przechowywany z najwyższą starannością ponieważ również od tego zależy bezpieczeństwo Twoich kryptowalut.
Aplikacja podczas zakładania nowego portfela nie wymaga od nas weryfikacji tożsamości (KYC), a jako portfel „non-custodial” nie przechowuje żadnych danych na temat użytkownika telefonu. Pozwala także swoim użytkownikom na przechowywanie kluczy prywatnych lokalnie na swoich urządzeniach, a nie na serwerach Trust Wallet.
Ponadto Trust Wallet przeszedł audyt bezpieczeństwa prowadzony przez firmę Stateful, której raport można przeczytać tutaj.
Sprawdź inne artykuły:
Jakie kryptowaluty i tokeny obsługuje Trust Wallet?
Na portfelu Trust można przechowywać wiele różnych kryptowalut i tokenów. Są to między innymi:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Ripple (XRP)
- DogeCoin (DOGE)
- Stellar (XLM)
- Ethereum Classic (ETC)
- Tron (TRX) również tokeny TRC10 i TRC20
- Binance Coin (BNB)
- Trust Wallet Token (TWT)

Pełną listę obsługiwanych kryptowalut znajdziesz na oficjalnej stronie Trust Wallet w zakładce „Assets”.
Trust Wallet Token – Co to jest?
Trust Wallet Token lub inaczej TWT jest zwyczajnym tokenem użytkowym BEP-20, który ma za zadanie zapewnić szereg korzyści związanych z użytkowaniem portfela Trust Wallet. Dzięki TWT użytkownicy portfela Trust otrzymują zniżki na zakup kryptowalut w aplikacji. Posiadacze Trust Wallet Token mogą również korzystać ze zdecentralizowanej giełdy (DEX) oraz mogą również uczestniczyć w głosowaniach dotyczących rozwoju aplikacji Trust Wallet.
Trust Wallet Token może być przesyłany między portfelami, które wspierają aktywa tworzone na Binance Smart Chain. Twt był również jednym z pierwszych tokenów uruchomionych na Binance Smart Chain (BSC), czyli bardzo wydajnym blockchainie, przeznaczonym do zawierania inteligentnych kontraktów (Smart Contracts) oraz do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (Dapps). W rezultacie TWT można przesyłać niemal błyskawicznie, przy zachowaniu niskich opłat transakcyjnych).
Pobieranie, Instalacja oraz konfiguracja Trust Wallet
Aplikacja Trust Wallet jest dostępna tylko na smartfony i można ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Po pobraniu i zainstalowaniu zostaną wyświetlone dwie opcje: importowania istniejącego "I already have wallet" portfela oraz możliwość stworzenia nowego portfela "Create new wallet". Jeśli wybierzesz drugą opcję, aplikacja wygeneruje 12 losowych słów umożliwiających późniejsze odtworzenie portfela. Cały proces tworzenia nowego portfela będzie wyglądał tak jak poniżej.

Jak odzyskać / odtworzyć portfel kryptowalut w aplikacji Trust Wallet?
Czym jest Recovery Seed?Trust Wallet wykorzystuje standardową procedurę odzyskiwania / odtwarzania portfela (znaną również w innych aplikacjach tego typu), jest nią Recovery Seed czyli ciąg dwunastu losowo wybieranych słów dobieranych podczas zakładania portfela kryptowalut.
Kiedy Ci się to może przydać?
- Aplikacja została ponownie zainstalowana na urządzeniu.
- Portfel został usunięty.
- Posiadasz nowe urządzenie i próbujesz przywrócić swój stary portfel.
- Chcesz mieć ten sam portfel na wielu urządzeniach
- Zgubiłeś/łaś swój telefon
1. Otwórz aplikację Trust Wallet

Przejdź do aplikacji Trust Wallet, a następnie kliknij przycisk „Settings” (ustawienia).
2. Przejdź do widoku posiadanych portfeli

W widoku ustawień znajdź przycisk „Wallets”. Kliknij w niego aby wyświetlić wszystkie posiadane przez Ciebie portfele. Apy przejść do opcji importu portfela kliknij w znak „+” w prawym górnym rogu.
3. Przejdź do okna importowania portfela

Skoro próbujemy odtworzyć już istniejący portfel, wybierz opcję „I already have a wallet” (Mam już portfel). Następnie kliknij w „Multi-Coin Wallet” (Portfel wielowalutowy).
4. Wpisz Recovery Seed swojego starego portfela

Cała procedura odzyskiwania portfela jest już prawie skończona, teraz wystarczy tylko dokładnie przepisać 12 wyrazów wygenerowanych przy tworzeniu swojego starego portfela. Po przepisaniu Recovery Seed’a kliknij „Import” (Importuj). Jeśli posiadasz jeszcze dostęp do swojego starego portfela, zamiast przepisywania Recovery Seed’a możesz po prostu zeskanować kod QR, klikając w ikonę znajdującą się w prawym górnym rogu.
Odbieranie i wpłata kryptowalut na konto Trust Wallet
1. Uzyskaj adres portfela w celu odebrania kryptowalut

Jeśli chcesz dodać kryptowaluty do swojego portfela, po prostu otwórz aplikację, wybierz kryptowalutę jaką chcesz odebrać, a następnie dotknij przycisk „Receive” (Odbierz). Po kliknięciu wygeneruje się nowe „żądanie zapłaty” (Payment Request) i Twoim oczom ukaże się kod QR i adres do przelewu. Jeśli chcesz odebrać określoną kwotę kryptowalut możesz postępować zgodnie z poniższym tutorialem.
2. Ustaw ilość kryptowalut jaką chcesz odebrać

Kliknij „Set Amount”, a następnie ręcznie wpisz ilość żądanych kryptowalut, które chcesz otrzymać. Ta opcja z ustawianiem kwoty może być przydatna jeśli chcemy sprzedać jakąś rzecz za określoną sumę pieniędzy.
3. Udostępnij link do transakcji

Ostatnim krokiem będzie udostępnienie linku wszystkim zainteresowanym transakcją. Aby rozwinąć dostępne opcje wysłania linku, stuknij w przycisk „Share” (Udostępnij). Możesz przesłać link bezpośrednio do aplikacji lub po prostu skopiować go do schowka.
Jak wypłacić pieniądze z Trust Wallet – Przesyłanie kryptowalut na inny portfel
Jak wypłacić pieniądze / kryptowaluty z portfela Trust Wallet? Zasady wysyłania kryptowalut z Trust Wallet nie różnią się niczym od sposobów znanych z innych portfeli. Aplikacja Trust ma tę zaletę, że do przesyłania kryptowalut nie wymaga od nas wpisywania całego adresu portfela, wystarczy tylko tzw. ENS (Ethereum Name System), który z powodzeniem zastępuje ciężkie do zapamiętania adresy.
1. Wybierz kryptowalutę, którą chcesz przesłać na inny adres
Ten krok polega na wybraniu z listy tej kryptowaluty, którą zamierzasz przelać dalej. Po kliknięciu w coina naciśnij przycisk „Send” (Wyślij), znajduje się on poniżej salda.
2. Wprowadź adres portfela lub nazwę ENS (Ethereum Name System)
W tym momencie musisz wpisać adres portfela, na który chcesz przelać kryptowaluty albo nazwę ENS.
Niebieski znak przy nazwie pokazuje czy wysyłka określonej kryptowaluty na wpisany adres jest możliwa.
Po wpisaniu nazwy oraz ilości, po prostu kliknij "Next" (Dalej).
3. Zatwierdzanie transakcji wychodzącej
W widoku potwierdzenia transakcji zauważysz, że nazwa adresata została podmieniona na klasycznie wyglądający adres przesyłanej kryptowaluty.
Teraz wystarczy tylko kliknąć „Send” (wyślij).
Szczegóły wysyłki kryptowalut na inny adres portfela znajdziesz tutaj.
Jak kupić kryptowaluty przy pomocy Trust Wallet?
Zanim rozpoczniesz zakup kryptowalut przy pomocy portfela Trust, musisz zdać sobie sprawę z następujących rzeczy:
- Aplikacja nie sprzedaje kryptowalut, robią to zewnętrzni dostawcy takich usług.
- Minimalna wysokość transakcji wynosi 50 dolarów, a maksymalna 2000 dolarów, limity są ustalane przez dostawców.
- Trust Wallet nie pobiera żadnych opłat od zakupu.
- Dostępność kryptowalut jakie możesz kupić poprzez portfel jest uzależniona od Twojej lokalizacji.
1. Kliknij w kryptowalutę, którą chcesz kupić

Przejdź do portfela i wybierz kryptowalutę, którą chcesz kupić. Wciśnij przycisk „Buy” (Kup), znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu.
2. Wpisz kwotę zakupu

Wpisz kwotę w dolarach amerykańskich (USD), poniżej pokaże się ilość kryptowalut jakie otrzymasz w zamian. Jeszcze niżej znajduje się dostawca usług pozwalających na kupno kryptowalut, po kliknięciu w niego można sprawdzić czy istnieje jakaś inna firma oferująca tą samą kryptowalutę po innej cenie.
3. Weryfikacja tożsamości

Niektórzy dostawcy wymagają od kupujących potwierdzenia swojej tożsamości, żeby jej dokonać użytkownik zostaje przeniesiony na zewnętrzną stronę w celu weryfikacji. Warto pamiętać, że sama aplikacja Trust Wallet nie przechowuje żadnych wrażliwych informacji na temat swoich użytkowników.
Po udanej weryfikacji kupujący otrzyma stosowny email, a kupione kryptowaluty zostaną przelane na adres portfela Trust.
Trust Wallet opłaty i prowizje
Pobranie oraz użytkowanie Trust Wallet jest zupełnie darmowe, portfel nie jest obarczony żadnymi opłatami subskrypcyjnymi. Jedynymi kosztami, które musi ponieść użytkownik tej aplikacji są opłaty/prowizje transakcyjne, które trafiają do górników (w przypadku proof-of-work) lub do sieci proof-of-stake.
Prawie wszystkie najpopularniejsze monety i tokeny obsługiwane przez portfel Trust, pobierają drobną opłatę w celu przetworzenia transakcji. Opłaty te nie trafiają na konta twórców portfela.
Trust Wallet Staking – Stakowanie kryptowalut
Stakowanie kryptowalut to określenie pochodzące od terminu „Proof of Stake”. Staking obejmuje tworzenie nowych bloków za pomocą algorytmu konsensusu. Te nowe bloki są następnie dodawane do istniejącego łańcucha bloków (blockchainu).
Nowe transakcje można zatwierdzać za pomocą monet „stakowanych” przez ich posiadaczy. Liczba „stakowanych” monet określa liczbę transakcji, które można zweryfikować. Staking blokuje konkretne monety w portfelu na określony czas, po którym otrzymujesz adekwatne wynagrodzenie za swój wkład. Podobnie jak w przypadku lokat bankowych, wynagrodzenie podczas stakowania kryptowalut jest adekwatne do ilości włożonych funduszy.
Jeśli więc chcesz zarabiać na swoich kryptowalutach, lub chcesz mieć wpływ na rozwój sieci danego coina, funkcja stakowania kryptowalut, na którą pozwala Trust Wallet jest czymś, co zdecydowanie powinieneś sprawdzić.

Niestety nie można jeszcze stakować każdej kryptowaluty obecnej na portfelu. Za jakiś czas również kryptowaluty takie jak Ethereum (ETH) i Cardano (ADA) będą dostępne do stakowania, a to wszystko dzięki przejściu na system Proof of Stake z systemu Proof of Work.
Obecnie Trust Wallet umożliwia stakowanie następujących kryptowalut: Tron (TRX), Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM), VeChain (VET), Callisto (CLO), Kava (KAVA), TomoChain (TOMO), IoTeX (IOTX) oraz Algorand (ALGO).
Istnieją również inne kryptowaluty, które można stakować, ale nie wiadomo kiedy i czy w ogóle zostaną dodane do Trust Wallet.
Trust Wallet wady i Zalety
Zalety
- Całkowita kontrola nad kluczami prywatnymi
- Obsługa ogromnej ilości kryptowalut
- Funkcja stakowania kryptowalut
- Zakup, sprzedaż kryptowalut bezpośrednio w portfelu
Wady
- Mniej bezpieczny niż portfele sprzętowe
- Brak aplikacji desktopowej na komputery osobiste
Trust Wallet Opinie
Ciężko jest nie lubić portfela Trust. Pobieranie i wstępna konfiguracja portfela nie sprawiają problemów, interfejs jest przejrzysty i łatwy w obsłudze, dzięki czemu osoby dopiero zapoznające się z kryptowalutami nie będą miały problemów z rozpoczęciem nowej przygody. Trust Wallet oferuje ogromną gamę kryptowalut dostępną dla każdego; jeśli kupiłeś jakiś niszowy token to jest szansa, że Trust Wallet będzie go obsługiwał.
Stakowanie kryptowalut staje się coraz ważniejsze dla wielu posiadaczy kryptowalut, a to wszystko przez korzyści wynikające z brania udziału w takim „procederze”. Firma odpowiedzialna za portfel Trust Wallet wykonała świetną robotę, przewidując wzmożone zapotrzebowanie na funkcję stakowania kryptowalut. Właśnie ten ruch daje portfelowi użyteczną przewagę nad innymi podobnymi aplikacjami.

Trust Wallet zbiera bardzo pozytywne opinie wśród swoich użytkowników, a to wszystko przez bardzo prosty i czytelny interfejs, łatwość zakupu kryptowalut bezpośrednio z poziomu aplikacji, czy też przez ogromną liczbę kryptowalut, jaką obsługuje ten portfel. Na portalu Reddit, Trust Wallet jest uważany za jedną z najlepszych aplikacji, stworzonych do przechowywania kryptowalut. Również użytkownicy polskiego portalu wykop.pl są usatysfakcjonowani z działania tego portfela, jednocześnie dzieląc się swoimi spostrzeżeniami oraz opiniami na tagu #trustwallet.
Trust Wallet niestety, występuje tylko w formie aplikacji mobilnej i nie posiada swojego odpowiednika na komputery osobiste. W porównaniu do portfela Metamask, Trust Wallet nie posiada żadnego rozszerzenia (extension) do przeglądarki Chrome.
Sprawdź również inne portfele kryptowalut:
Dołącz do naszej grupy na Facebooku – Altcoin Polska.pl