Mycelium Bitcoin Wallet – Poradnik, Instalacja, Konfiguracja

Mycelium Bitcoin Wallet – Poradnik, Instalacja, Konfiguracja

Mycelium jest aplikacją służącą do obsługi kryptowalut. Portfel jest dostępny na smartfony z systemami iOS oraz Android.

Spis treści


Mycelium Bitcoin Wallet – Recenzja

MyCelium to projekt firmy Megion Research & Development GmbH tworzący szereg produktów, w tym portfel Bitcoin MyCelium, Entropy, Bitcoincard, MyCelium Gear (bramka płatności), bankomaty, Local Trader i Tabtrader. Spółka znajduje się w Wiedniu w Austrii.

Deweloperzy za cel postawili sobie stworzenie prostego oraz intuicyjnego interfejsu, który nie zrazi do siebie potencjalnych użytkowników Bitcoina. Mycelium to portfel dla wszystkich, tych słabo obeznanych z tematem kryptowalut oraz tych znacznie bardziej doświadczonych.

Aplikacja jest dostępna na Androida oraz telefony z systemem iOS. Kod źródłowy jest dostępny na Githubie. W 2014 roku program został okrzyknięty „Najlepszą aplikacją mobilną” przez portal Blockchain.info. Aplikację rozwijają również wolontariusze, którzy przetłumaczyli ją na 12 języków.


Jakie kryptowaluty obsługuje portfel Mycelium?

Portfel Mycelium, jak dotąd obsługuje tylko jedną kryptowalutę, którą jest Bitcoin. Jest to dość zaskakujące ponieważ jest to jeden z pierwszych portfeli, dostępnych na urządzenia mobilne. Przez te wiele lat nie dodano możliwości obsługi ani jednej kryptowaluty poza Bitcoinem. Firma zobowiązała się jednak do tego, że będzie stale rozwijać ten projekt.


Funkcje Portfela Mycelium

 • Posiadasz 100% kontroli nad kluczami prywatnymi, które nigdy nie opuszczą urządzenia, chyba że je wyeksportujesz gdzieś dalej.
 • Jest to „Lekki Portfel Bitcoin” więc nie musisz pobierać całego blockchaina na swój telefon, dzięki temu aplikacja ładuje się bardzo szybko i nie musi być synchronizowana.
 • Aplikacja umożliwia tworzenie adresów i prywatnych kluczy tylko do odczytu, dzięki czemu możesz stworzyć tzw. „Cold Storage Wallet”.
 • Zgodny z BIP70
 • Integracja z usługą Cashila w celu wysyłania pieniędzy za pośrednictwem SEPA
 • Obsługa uwierzytelniania BitID
 • Deterministyczne podpisy dla transakcji Bitcoin (RFC6979)


Więcej narzędzi od firmy Megion Research & Development GmbH


Local Trader

Mycelium Local Trader

Mycelium Local Trader źródło: wallet.mycelium.com

MyCelium Local Trader to opcja, która pozwala na wymianę Bitcoinów z innymi użytkownikami. Jako, że wymiana odbywa się lokalnie, nie musisz przesyłać swoich środków na zewnętrzną giełdę kryptowalut. W celu sfinalizowania tranzakcji, kupujący i sprzedający muszą spotkać się twarzą w twarz.


Mycelium Entropy

Mycelium Entropy

Mycelium Entropy to małe urządzenie USB, które wykorzystuje entropię obliczeniową do generowania papierowych portfeli Bitcoin. Portfele papierowe są tworzone w zaledwie 2 krokach:

 1. Włóż Mycelium Entropy do drukarki, która umożliwia drukowanie zdjęć z napędu flash USB.
 2. Wybierz opcję drukowania na drukarce.

Do niedawna Mycelium Entropy było dostępne na stronie Amazon.


Mycelium SWISH

Mycelium Swish

Jest to system, który pozwala na wykonywanie przelewów przy pomocy kryptowalut.


Mycelium GEAR

Mycelium gear

MyCelium Gear został zaprojektowany tak, abyś mógł otrzymywać BTC od klientów bezpośrednio do kontrolowanego przez ciebie portfela. MyCelium Gear eliminuje wykonywanie przymusowych wypłat - natychmiast otrzymujesz Bitcoiny. System łatwo jest zintegrować ze sklepem internetowym lub witryną, bez specjalnych umiejętności. Opcjonalnie możesz przekonwertować BTC na fiat za pomocą usługi Cashila.


Mycelium CARD

Mycelium Card

W przeciwieństwie do konkurencji, system Mycelium Card jest samowystarczalny. Nie korzysta z cyfrowych programów obsługujące duże sieci kart kredytowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów (np. Visa, AmEx, MasterCard) Mycelium wykorzystuje tylko kilka elementów sprzętowych, która pozwala osiągnąć bardzo dużą wydajność.


Zalety systemu płatności Mycelium Card

Instalacja oraz konfiguracja portfela Mycelium


Tworzenie nowego portfela Mycelium


 1. Pobierz aplikację ze sklepu Play lub Appstore
 2. Otwórz program i kliknij „New wallet” (Nowy Portfel).
 3. Już możesz korzystać z nowo utworzonego portfela Bitcoin. Teraz musisz zabezpieczyć swój portfel.

Kreator recovery seed (backup portfela)


 1. W prawym górnym rogu powinien znajdować się przycisk rozwijający menu, nestępnie wybierz z niego „Backup”.
 2. W tym momencie zostanie wyświetlone 12 losowych słów, które należy przepisać i schować w bezpiecznym miejscu. Ten ciąg słów będzie służył jako zabezpieczenie w przypadku utraty telefonu , na którym znajdował się Mycelium, wtedy wystarczy wybrać przycisk mówiący o odtworzeniu portfela z recovery seed.
 3. Żeby się upewnić, że poprawnie przepisałeś/aś wyświetlone słowa, aplikacja poprosi Cię o ponowne ich wpisanie, tym razem w programie.

Ustawianie PINu

Użyj kodu PIN, aby uniemożliwić innym korzystanie z portfela. Będziesz musiał wprowadzić kod PIN przy każdej próbie użycia.


 1. W prawym górnym rogu kliknij w menu, a następnie w „Settings”.
 2. Wybierz „Set PIN Code” (ustaw kod PIN).
 3. Wymyśl PIN i go zapamiętaj. Bez kodu PIN nie będziesz mógł skorzystać ze swoich Bitcoinów. Jeśli go zgubisz, jedyną metodą na odtworzenie porfela jest skorzystanie z seeda.

Mycelium – Odbieranie Bitcoinów


Mycelium - Wpłata Bitcoinów na konto
 1. Kliknij przycisk „Receive” znajdujący się pod aktualnym saldem konta w karcie „Balance”.
 2. W rubrykę „Optional Amount” możesz wpisać ilość Bitcoinów jaką chciałbyś odebrać.
 3. Żeby ktoś mógł przelać kryptowaluty na twoje konto, najpierw musisz mu udostępnić adres swojego portfela, możesz również skorzystać z kodu QR, który wystarczy zeskanować.
 4. Poczekaj aż fundusze zostaną zaksięgowane na twoim koncie.
 5. W karcie „Transactions” możesz podejrzeć aktualny stan tranzakcji.

Mycelium – Wysyłanie Bitcoinów


Mycelium - Wysyłanie Bitcoinów
 1. Kliknij przycisk „Send”, który możesz znaleźć w rubryce „Balance”.
 2. Wykorzystaj jedną z trzech możliwości:
  • Najłatwiejszą i najszybszą możliwością jest wybór opcji „Scan QR Code”.
  • Znajdź i wklej adres odbiorcy, który wcześniej skopiowałeś do schowka.
  • Wybierz „Manualy Entry” i przepisz ręcznie adres Bitcoin.
 3. Potem, w miejscu „Enter Amount” musisz wpisać ilość Bitcoinów, jaką chcesz przelać na dany adres. Warto zwrócić na to uwagę, że po zeskanowaniu kodu QR ilość przesyłanych kryptowalut uzupełnia się automatycznie.
 4. Zanim klikniesz „Send” upewnij się, że wszystkie dane są poprawnie wypełnione. Żeby dokończyć tranzakcję wpisz wcześniej ustawiony kod PIN.

Mycelium Opinie

Portfel Mycelium zbiera bardzo pozytywne opinie od użytkowników. Aplikację można pobrać między innymi ze sklepu Google Play, na którym widnieje średnia ocena na poziomie 4,1. W komentarzach można przeczytać tysiące komentarzy od osób zadowolonych z tej aplikacji. Oczywiście zdarzają się wyjątki, którym nie pasuje interfejs albo nie pasuje im to, że muszą poczekać trochę dłużej na finalizację transakcji (to właściwie nie ma nic wspólnego z działaniem samego portfela, czas transakcji można skrócić za pomocą ustawienia odpowiednio wysokej opłaty).

Inne portfele do przechowywania kryptowalut:Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Brave Browser - Najszybsza przeglądarka internetowa

BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Bitcantor - tani kantor kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy