Portfel MetaMask – Recenzja, Opinie, Obsługa

Portfel MetaMask – Recenzja, Opinie, Obsługa

MetaMask to popularny portfel kryptowalutowy, z którego korzysta ponad 30 milionów osób. Jako portfel niepowierniczy (non-custodial), MetaMask daje swoim użytkownikom pełną kontrolę nad ich kluczami prywatnymi. Ale czy MetaMask jest najlepszym portfelem kryptowalutowym, jeśli chodzi o przechowywanie altcoinów?


Spis treści
Rodzaj Portfela Oprogramowanie; dostępne jako aplikacja mobilna dla systemów Android i iOS oraz rozszerzenie do przeglądarki internetowej
Cena Darmowy
Opłaty Opłaty sieciowe za przesyłanie i wymianę aktywów; brak opłat za odbieranie aktywów
Liczba Obsługiwanych Kryptowalut Obsługuje szeroki zakres tokenów opartych na Ethereum, takich jak Ether (ETH), USD Coin (USDC), Tether (USDT) itp.
Obsługa Bitcoin i Ethereum Bitcoin nie jest obsługiwany, a Ethereum tak
Zarobki (Staking/Nagrody) Tak, użytkownicy mogą otrzymywać nagrody za staking, a także inne zachęty, takie jak airdropy
Obsługa Klienta Brak bezpośredniego wsparcia klienta na żywo; opcje wsparcia obejmują: strony pomocy, społeczność i chatbota; po skorzystaniu z chatbota możesz zostać skontaktowany drogą mailową
Funkcje W Aplikacji Użytkownicy mogą kupować, stakować, wymieniać i konwertować aktywa wewnątrz portfela
Kompatybilność Z Hardware Wallets Tak (przykłady to Trezor i Ledger)
SPV czy Pełny Węzeł Wersja Uproszczona Płatności (SPV)
Aplikacja Mobilna Tak (dla Androida i iOS)

MetaMask Wallet – Co to jest?

MetaMask, to portfel kryptowalutowy, który wszedł na rynek w 2016 roku. Pierwotnie stworzony jako rozszerzenie do przeglądarek internetowych, takich jak Chrome, Firefox, i innych. Niemniej jednak, od tamtej pory MetaMask rozwinął się, udostępniając potencjalnym użytkownikom aplikacje mobilne zarówno na system iOS, jak i Android. Ta elastyczność pozwala użytkownikom na zarządzanie swoimi aktywami kryptowalutowymi bez względu na rodzaj urządzenia, na którym pracują.

Jednym z kluczowych elementów, który wyróżnia MetaMask, jest jego podejście do prywatności. Jest to portfel niepowierniczy, co oznacza, że nie ma dostępu do kluczy prywatnych użytkowników. Zamiast tego, użytkownicy samodzielnie zarządzają swoimi kluczami, reprezentowanymi przez 12-wyrazowe hasło zapasowe. Warto jednak pamiętać, że w przypadku utraty kluczy prywatnych, MetaMask nie jest w stanie udzielić pomocy.

Portfel MetaMask recenzja

Co ważne, korzystanie z MetaMask jest całkowicie bezpłatne. Jedyną opłatą, zgodną z ogólnym standardem dla portfeli kryptowalutowych, jest opłata za transakcje - pokrywająca koszty sieci blockchain. Należy zaznaczyć, że MetaMask domyślnie obsługuje wyłącznie sieć Ethereum, co czyni go doskonałym narzędziem do bezpiecznego przechowywania znanych tokenów ERC20, takich jak Shiba Inu, Tether czy Decentraland.

Mając to na uwadze, warto zauważyć, że MetaMask nie tylko wspiera niektóre z najpopularniejszych tokenów w sieci Arbitrum, ale także oferuje obsługę monet w sieciach Optimism, Binance Smart Chain, Polygon i Avalanche. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że użytkownicy muszą osobiście dodać te sieci do swojego portfela MetaMask. Warto zaznaczyć, że jednym z brakujących tutaj aktywów jest Bitcoin. Dlatego ci, którzy planują przechowywać Bitcoiny, będą musieli rozważyć inne opcje.

Poza funkcją przechowywania kryptowalut, MetaMask umożliwia również obsługę tokenów NFT. Co więcej, portfel może integrować się z dAppami różnych firm, obejmujących między innymi Uniswap, PancakeSwap, Compound i OpenSea. Dzięki temu, użytkownicy zyskują swobodny dostęp do handlu tokenami, generowania zysków z odsetek oraz uczestnictwa w rynku NFT.

Mimo że MetaMask umożliwia zakup kryptowalut za pomocą karty debetowej/kredytowej, portfela elektronicznego lub przelewu bankowego, cały proces odbywa się poprzez scentralizowane strony trzecie. W rezultacie użytkownicy są obciążeni średnimi opłatami w zakresie 3-5%. W porównaniu do tego, niektóre z najpopularniejszych giełd kryptowalut, takie jak Binance, proponują znacznie niższe stawki prowizji.


Jakie kryptowaluty obsługuje portfel MetaMask?

Czy Metamask obsługuje Bitcoina?

Mimo że MetaMask wyróżnia się jako doskonały portfel kryptowalutowy do przechowywania Ethereum, warto zauważyć, że nie obsługuje Bitcoina. Niemniej jednak, warto podkreślić, że MetaMask doskonale radzi sobie z obsługą wszystkich tokenów kryptowalut dostępnych w sieciach Arbitrum, Optimism, Binance Smart Chain, Polygon i Avalanche.


Ethereum

MetaMask, w swojej podstawowej konfiguracji, ogranicza się do obsługi jedynie Ethereum. Po skonfigurowaniu portfela użytkownicy otrzymają unikalny adres portfela ERC20.

To z kolei otwiera możliwość błyskawicznego doładowania portfela MetaMask poprzez Ethereum oraz tysiące innych tokenów ERC20.


Pozostałe sieci

Poza Ethereum, MetaMask jest kompatybilny z poniższymi standardami sieciowymi:

  • Arbitrum
  • Optimism
  • Binance Smart Chain
  • Polygon
  • Avalanche

Jednak głównym mankamentem jest konieczność ręcznego dodawania powyższych sieci przez użytkowników.

W praktyce oznacza to, że osoby zainteresowane dodaniem Binance Smart Chain do swojego portfela MetaMask będą musiały wprowadzić następujące dane ręcznie:

  • Network Name: Smart Chain
  • New RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org/
  • ChainID: 56
  • Symbol: BNB
  • Block Explorer URL: https://bscscan.com

Powyższe dane zostały udostępnione przez Binance. W przypadku innych sieci zawsze należy sprawdzić, czy informacje pochodzą bezpośrednio z ich oficjalnej strony internetowej.

Mimo to, warto zwrócić uwagę, że dla nowicjuszy etap ten może stanowić pewne wyzwanie. Nawet najdrobniejsze pomyłki w konfiguracji mogą niestety prowadzić do poważnych konsekwencji i utraty środków.

Metamask pomimo swojej prostoty nie obsługuje Bicoina. Zważywszy na to, że Bitcoin cieszy się największą popularnością wśród kryptowalut, brak jego obługi stanowi istotne ograniczenie.

W praktyce, MetaMask nie obsługuje również kolejnych 10 najbardziej popularnych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, takich jak Ripple (XRP), Cardano czy Solana.


Opłaty w MetaMask

Nasza analiza portfela MetaMask ujawniła, że jego fundamentalne usługi są dostępne bez żadnych opłat. Obejmuje to proces pobierania portfela, dokonywania depozytów kryptowalutowych oraz przechowywania różnorodnych tokenów. Warto jednak zaznaczyć, że wszelkie zaawansowane funkcje, które wymagają przeprowadzenia transakcji wychodzących, są obarczone stosownymi opłatami.

Przykładowo, przekazywanie kryptowalut na inny adres portfela będzie wymagać uiszczenia opłat GAS. Warto zaznaczyć, że MetaMask nie nakłada dodatkowej marży na opłaty GAS, ponieważ są one determinowane przez blockchain. Innymi słowy, w okresach zwiększonego obciążenia blockchainu, opłaty GAS będą wyższe.

Mając to na uwadze, MetaMask daje użytkownikom swobodę wyboru własnych opłat GAS podczas realizacji transakcji. Niemniej jednak, dokonanie płatności niższej opłaty niż sugerowana przez MetaMask może prowadzić do odrzucenia transakcji przez sieć. W związku z tym zaleca się wybieranie sugerowanych opłat dla zapewnienia płynności przeprowadzanych operacji.


Pozostałe opłaty w MetaMask

Oprócz powyższych opłat mogą obowiązywać opłaty dodatkowe. Przykładowo, korzystanie z MetaMask w transakcjach "pomostowych" wiąże się z opłatą o zmiennej wysokości. To dotyczy operacji, które wymagają współdziałania dwóch różnych standardów blockchain, jak na przykład konwersja Tether (Ethereum) na BNB (Binance Smart Chain).

Dodatkowe opłaty należy również brać pod uwagę przy zakupie kryptowalut za pieniądze fiducjarne. Jak już wspomniano, te opłaty są ustalane przez zewnętrzny procesor płatności. Przeciętnie można się spodziewać opłat na poziomie 3-5%.


MetaMask Wallet – czy jest bezpieczny?

Podstawowym zadaniem portfela kryptowalutowego jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanym zasobom cyfrowym. W tej części analizy przyjrzymy się dostępnym funkcjom bezpieczeństwa, które zostały zaimplementowane w tym portfelu.


Zabezpieczenie hasłem

Przede wszystkim, podczas procesu konfiguracji portfela MetaMask konieczne jest, aby użytkownicy utworzyli solidne hasło. To hasło będzie wymagane przy każdej próbie uzyskania dostępu do portfela, zapewniając tym samym odpowiednią warstwę zabezpieczeń dla cyfrowych zasobów.

Co najważniejsze, hasło należy utworzyć dla każdego typu używanego urządzenia. Załóżmy na przykład, że użytkownik ma aplikację MetaMask na Androida i rozszerzenie przeglądarki Chrome. Użytkownik może jednak wybrać to samo hasło na wielu urządzeniach, jeśli sobie tego życzy.


Hasło kopii zapasowej

Po utworzeniu hasła w MetaMask, system wyświetli użytkownikowi klucze prywatne. Jak już wspomniano, te klucze są przedstawione jako 12-wyrazowe hasło, taki format jest znacznie bardziej przyjazny użytkownikowi niż długie, pojedyncze ciągi haseł.

Przed pierwszym zalogowaniem się do portfela MetaMask, konieczne jest ponowne wprowadzenie 12-wyrazowego hasła. Ten krok ma na celu upewnienie się, że użytkownik prawidłowo zapisał hasło i wprowadził je we właściwej kolejności, co jest niezwykle istotne. Jakiekolwiek nieścisłości na tym etapie mogą w przyszłości przynieść znaczne koszty.

Hasło kopii zapasowej okazuje się potrzebne w chwili, gdy użytkownik zapomni podstawowego hasła do portfela. Hasło kopii zapasowej jest również wymagane, wtedy jak użytkownik zgubi urządzenie, na którym przechowywany jest portfel MetaMask.

Co istotne, MetaMask nie ma dostępu do hasła zapasowego. Hasło kopii zapasowej jest szyfrowane, zanim zostanie wyświetlone na ekranie użytkownika. Z tego względu MetaMask nie może pomóc użytkownikom w odzyskiwaniu dostępu do portfela.

Ostatecznie to właśnie na użytkowniku spoczywa odpowiedzialność z bezpieczeństwo swojego portfela kryptowalutowego.


Funkcje portfela MetaMask

W niniejszej części recenzji portfela kryptowalutowego MetaMask przyjrzymy się szczegółowo dostępnym funkcjom oraz możliwościom, jakie platforma ma do zaoferowania.

Warto zauważyć, że MetaMask nie tylko umożliwia przechowywanie kryptowalut, ale ta aplikacja pełni także rolę rozbudowanego narzędzia do interakcji z decentralizowanymi aplikacjami (DApps). To narzędzie staje się mostem łączącym użytkowników z różnorodnymi projektami opartymi na technologii blockchain, a także umożliwia przeglądanie, dostęp i zarządzanie nimi z jednego miejsca.


Wymiana tokenów w MetaMask (MetaMask Token Swaps)

wymiana tokenów Metamask, token swaps

MetaMask umożliwia użytkownikom wymianę tokenów bez opuszczania interfejsu portfela. Trzeba mieć na uwadzę fakt, że aplikacja podczas wymiany tokenów korzysta z zewnętrznych firm.

Token Swaps w Metamask

Metamask nie udostępnia informacji dotyczących tego z jakich pul płynności korzysta. To oznacza, że tak naprawdę nie wiadomo czy rzeczywiście wybiera pule na podstawie najniższej ceny wymiany. Portfel ten dodatkowo pobiera zmienną opłatę, która jest wliczona w kurs wymiany.


Stakowanie kryptowalut w portfelu MetaMask

Portfel MetaMask oferuje również wbudowaną funkcję stakingu. To oznacza, że użytkownicy mogą zarabiać odsetki od swoich tokenów bezczynnie leżących na koncie bez opuszczania interfejsu portfela.

Jednak, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych usług oferowanych przez MetaMask, staking jest udostępniony na podstawie oferty firm trzecich. Warto zauważyć, że aktualnie obsługiwani są tylko dwaj dostawcy stakingu: Lido i Rocketpool. Ponadto, usługa stakingu ograniczona jest obecnie wyłącznie do sieci Ethereum.

Jednakże, istnieje łatwe rozwiązanie tego problemu. W skrócie, inwestorzy mogą zabezpieczyć swoje kryptowaluty poprzez skorzystanie z aplikacji zdecentralizowanej (dApp). Wystarczy odwiedzić stronę wybranej dApp i połączyć swój portfel MetaMask.

Dzięki tej metodzie, inwestorzy mają możliwość zabezpieczenia swoich kryptowalut u dostawcy dApp, który oferuje najkorzystniejsze warunki RRSO.


Przechowywanie NFT

Przechowywanie NFT w Metamask

MetaMask umożliwia również przechowywanie tokenów niwymienialnych (NFT). Warto jednak zaznaczyć, że opcja ta jest dostępna jedynie dla standardów ERC-721 i ERC-1155.


Obsługa walut FIAT

Obsługa walut FIAT w portfelu Metamask

Jak wspomniano wcześniej, MetaMask umożliwia swoim użytkownikom nabywanie kryptowalut bezpośrednio za pośrednictwem interfejsu portfela.

Jednakże, należy zauważyć, że płatności tradycyjne są przetwarzane przez strony trzecie, co skutkuje dodatkowymi kosztami w wysokości od 3 do 5% wartości transakcji. Mimo że jest to wygodna opcja pozwalająca na zakup i przechowywanie kryptowalut w jednym miejscu, istnieją znacznie bardziej korzystne alternatywy zakupu kryptowalut.

Należy także zwrócić uwagę na to, że korzystanie z tradycyjnych metod płatności w MetaMask wiąże się z koniecznością przeprowadzenia procesu weryfikacji tożsamości KYC. Może to stanowić istotną przeszkodę dla tych, którzy za wszelką cenę chcą zachować pełną anonimowość.


Interfejs portfela MetaMask

Interfejs portfela MetaMask Wallet

Interfejs użytkownika w Metamask został zaprojektowany w sposób intuicyjny, co czyni go zrozumiałym nawet dla nowych użytkowników. Rozszerzenie przeglądarki oferuje jedynie cztery kluczowe funkcje, co ułatwia orientację i pozwala użytkownikom precyzyjnie określić, co chcą zrobić. Dodatkowe elementy są starannie wyeksponowane w sekcji portfolio, prezentującej rozszerzoną wersję portfela. Pomimo tej rozbudowanej struktury, układ jest łatwy w nawigacji, a wyraźne przyciski jednoznacznie wskazują na każdą sekcję.

Dodatkowo, w trakcie przesyłania kryptowalut z aplikacji MetaMask użytkownicy mają do dyspozycji skaner kodów QR. Ta funkcjonalność umożliwia zeskanowanie adresu portfela odbiorcy, co skutecznie eliminuje potencjalne błędy podczas przesyłania środków z jednego adresu na inny.

Użytkownicy mają możliwość decydowania o tym, który z tokenów chcą poddać wymianie oraz na który zamierzają go zamienić. Po wprowadzeniu liczby tokenów przeznaczonych do wymiany, MetaMask prezentuje aktualny kurs oraz dodatkowe koszty związane z operacją.


Jak przelać kryptowaluty na inny adres przy pomocy MetaMask?

    Wysyłanie kryptowalut przy pomocy portfela Metamask
  1. Z dowolnego miejsca w portfelu MetaMask, wystarczy kliknąć centralny przycisk akcji, umieszczony po środku paska na dole aplikacji. Kolejnym krokiem będzie naciśnięcie przycisku "Wyślij" (Send).

  2. Wpisywanie adresu portfela do przelewu w MetaMask
  3. Następnie, konieczne jest podanie adresu, na który zamierzasz przesłać swoje kryptowaluty. Możesz skorzystać z opcji wklejenia adresu ze schowka, na przykład po skopiowaniu go z innej aplikacji, bądź też wybrać go bezpośrednio z książki adresowej.

  4. Wprowadzanie kwoty przelewu w aplikacji Metamask podczas wysyłki kryptowalut na inny adres portfela
  5. Teraz zostaniesz przeniesiony do ekranu, gdzie możesz wprowadzić kwotę, którą chcesz wysłać. W razie potrzeby możesz również zmienić typ tokenu, klikając w jego nazwę, znajdującą się w niebieskim polu bezpośrednio nad przesyłaną kwotą.

  6. Posumowanie wysyłki kryptowalut z portfela MetaMask na inny adres
  7. Po kliknięciu przycisku "Dalej" (Next), pojawi się ekran potwierdzenia. Tutaj otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące transakcji, w tym zalecaną opłatę GAS, którą trzeba uiścić w celu dokonania tranakcji. Podczas tego etapu masz również możliwość dostosowania ustawień opłaty GAS, poprzez dotknięcie wyświetlonej ilości ETH w polu "Szacowana opłata za gaz" (Estimated gas fee). Po wprowadzeniu ewentualnych zmian, naciśnij przycisk "Wyślij" (Send), aby potwierdzić transakcję i zakończyć cały proces.

Kupowanie kryptowalut bezpośrednio przez portfel MetaMask

Najszybszym, choć nieco kosztownym rozwiązaniem, jest skorzystanie z usług jednego z partnerów współpracujących z MetaMask, takich jak MoonPay, Mercuryo, Transak, Sardine i innych. Ci dostawcy akceptują różnorodne metody płatności, obejmujące zarówno karty debetowe, karty kredytowe, jak i e-portfele. Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do zakupu konieczne jest przeprowadzenie procesu weryfikacji tożsamości KYC.

    Zakup kryptowalut bezpośrednio w portfelu MetaMask
  1. W sytuacji korzystania z aplikacji mobilnej, wystarczy nacisnąć centralny przycisk akcji umieszczony na środku paska, znajdującego się na samym dole. Spowoduje to pojawienie się menu podręcznego, w którym możesz wybrać opcję "Kup" (Buy).

  2. Wybór regionu podczas zakupu kryptowalut w portfelu MetaMask
  3. W przypadku, gdy korzystasz z MetaMask po raz pierwszy, konieczne będzie wybranie regionu, zazwyczaj już ustawionego na bieżącą lokalizację. W sytuacji, gdy już miałaś/miałeś do czynienia z tą funkcją wcześniej, MetaMask automatycznie pominie ten krok, a zamiast tego skorzysta z ostatnio wybranego regionu, zapisanego w pamięci.

  4. Wybór ilości kryptowalut oraz metody płatności
  5. W kolejnym etapie, wybierz preferowaną metodę płatności (bez obaw, zawsze możesz ją później zmienić, jeśli zdecydujesz się na inne rozwiązanie). Wybierz token, który chcesz kupić, korzystając z pola „Chcesz kupić” (You want to buy) w górnej części ekranu. Wprowadź preferowaną kwotę, tj. wartość (w fiat) tokenu, który chcesz kupić.

  6. Wybór oferty zakupu kryptowalut w aplikacji MetaMask
  7. Dokonaj wyboru spośród dostępnych ofert. Po krótkim oczekiwaniu, przed tobą pojawią się wyceny dostosowane do twoich preferencji. Zostaną one uszeregowane malejąco według ilości otrzymywanych kryptowalut, z najkorzystniejszą opcją na samej górze. Aby zaktualizować oferty, przesuń ekran w dół od najwyższego punktu.

Jak wypłacić kryptowaluty z portfela MetaMask?

Chcesz wypłacić kryptowaluty z MetaMask na inny adres portfela? Wystarczy postępować według kroków podanych powyżej w sekcji „Jak przelać kryptowaluty na inny adres przy pomocy MetaMask?”


Portfel MetaMask - opinie

Warto również zauważyć, że opinie na temat portfela MetaMask w dostępnych źródłach są bardzo pozytywne. Przykładowo w sklepie Google Play, aplikacja MetaMask zdobyła ocenę 4,5, przekraczając 10 milionów pobrań. Z kolei w App Store MetaMask otrzymał imponującą ocenę 4,7.

Metamask ugruntował swoją pozycję jako jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych portfeli do przechgowywania Ethereum. Dzięki swojej dostępności na różnych urządzeniach, mnogości funkcji oraz łatwości obsługi, MetaMask zyskał sobie spore grono zwolenników.

Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy