BLIK – co to jest? Jak płacić blikiem? Przelewy BLIK na telefon, Czeki Blik

BLIK – co to jest? Jak płacić blikiem? Przelewy BLIK na telefon, Czeki Blik

Co to jest BLIK? W tym artykule postaram się wyjaśnić czym jest nowy standard płatności, do czego służy, jak działa BLIK, jak płacić BLIKiem w sklepach oraz w różnych punktach usługowych. Dowiesz się również jak wykonywać przelewy na telefon przy pomocy BLIKa. Z artykułu dowiesz się również czym są czeki Blik oraz sprawdzisz opinie na ich temat.


Podstawowe informacje o metodzie płatności BLIK

Kraj powstania Polska
Firma Polski Standard Płatności sp. z o.o.
Data powstania 9 lutego 2015
Koszt przelewów Bezpłatne
Obsługiwane banki 15

Branża finansowa w ciągu ostatniej dekady zmieniła się nie do poznania, coraz częściej wprowadzane są nowe udogodnienia i rozwiązania polepszające wykonywanie nowych transakcji. Jednym z takich rozwiązań jest BLIK czyli nowoczesny, polski standard płatności, który ułatwia życie milionów klientów od 2015 roku. BLIK stał się bardzo popularną metodą płatności , która jest w pełni bezpieczna, intuicyja i wygodna, a dla wielu osób stała się podstawową funkcjonalnością oferowaną przez bankowość mobilną. Ogromną rolę w rozpowszechnienieniu tej metody płatności odegrała kampania reklamowa, w której występował i rapował McSilk, znany z youtube i nie tylko. Z BLIKa korzysta już ponad 5,5 miliona klientów. Mimo tak wielkiej popularności wielu ludzi nie rozumie na jakiej zasadzie działają te transakcje BLIKiem i czym tak naprawdę jest BLIK? Blik pozwala na wykonywanie błyskawicznych transakcji podobnie jak Ripple czy Stellar Przetwarzanie transakcji w Bliku przebiega szybciej niż w przypadku Bitcoina

BLIK – Co to jest? Jak działa BLIK?

Czym jest BLIK i jaka jest zasada działania? Mianowicie BLIK jest polskim systemem płatności mobilnych, który działa nieprzerwanie od lutego 2015 roku. Twórcą BLIKa jest spółka Polski Standard Płatności (PSP), która została powołana do życia przez sześć dużych banków z Polski: Alior, BZ WBK, ING, mBank, Millennium oraz PKO BP.


Sprawdź czym są zdecentralizowane finanse - DeFi

Płacenie BLIKiem jest proste i w głównej mierze sprowadza się do tego, że osoba korzystająca ze smartfona połączonego z internetem uzyskuje losowy sześciocyfrowy kod za pomocą aplikacji bankowej. Później taki kod wpisuje do bankomatu obsługującego transakcje BLIK, do terminala w sklepie stacjonarnym lub w specjalne pole płatności BLIK w sklepie internetowym, na końcu transakcję BLIK autoryzuje się w bankowej aplikacji mobilnej (z której pobrało się kod).

Sześciocyfrowy kod Blik wygenerowany w aplikacji mobilnej banku

źródło: blik.com


Usługa płatności BLIK obejmuje obecnie 6 istotnych funkcji oraz dwie dodatkowe, które od niedawna są częścią tego standardu płatności:

  • Transakcje Blik w sklepach stacjonarnych
  • Płatność Blik w Internecie
  • Wypłaty Blik z bankomatów
  • Wpłaty gotówki Blik
  • Przelewy na telefon Blik
  • Płatności powtarzalne Blik
  • Czeki Blik
  • Prośba o przelew Blikiem

Jak płacić Blikiem? Jak wykonać transakcję Blik?

  1. Podczas składania zamówienia w sklepie stacjonarnym lub internetowym albo przy wypłacaniu/wpłacaniu pieniędzy z bankomatu musisz wybrać transakcję BLIK.
  2. W tym kroku trzeba skorzystać z telefonu i odpalić aplikację mobilną banku. W wielu aplikacjach przed zalogowaniem się do aplikacji widać logo Blika, po kliknięciu w logo można przejść bezpośrednio do generowania kodu. Jeśli nie widzisz loga Blik na ekranie startowym aplikacji mobilnej swojego banku (ekran startowy przed wpisaniem kodu PIN) w takim przypadku logo Blik możesz dodać, wchodząc w ustawienia swojej aplikacji bankowej.
  3. Teraz wystarczy wybrać przelew Blik, lub kliknąć w logo Blika przed zalogowaniem się do aplikacji mobilnej banku.
  4. Po wyświetleniu kodu Blik, możesz wprowadzić go w terminalu płatniczym, w sklepie internetowym lub w bankomacie.
  5. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie transakcji w aplikacji bankowej.

Jak dotąd BLIK stał się standardem płatności krajowych, chociaż jego twórcy nie osiadają na laurach i planują ekspansję za granicę. BLIK-iem możemy płacić między innymi za zakupy na Aliexpress.


Jak płacić Blikiem w sklepie stacjonarnym?

BLIK może być wykorzystywany do płacenia za zakupy w sklepach stacjonarnych za pomocą terminala POS (skrót POS oznacza „point of sale”).

Jak płacić Blikiem w sklepach stacjonarnych? Aby zapłacić Blikiem w sklepie stacjonarnym musisz najpierw wygenerować kod składający się z sześciu cyfr (kod jest ważny przez 2 minuty, po tym czasie zostanie wygenerowany nowy), później wpisz cyfry w sklepowym terminalu (kodu nie trzeba przedstawiać sprzedawcy). Następnie wykonywaną transakcję potwierdź w telefonie (wyświetli Ci się kwota i odbiorca Twoich pieniędzy).

Na dzień dzisiejszy transakcje Blikiem w sklepach stacjonarnych przez swoje skomplikowanie i czas potrzebny na zatwierdzenie płatności przegrywają z kartami, które korzystają z metody płatności zbliżeniowych. Warto mieć na uwadze fakt, że coraz więcej banków udostępnia swoim klientom zbliżeniowe płatności Blikiem.


Jak płacić blikiem w sklepie internetowym?

Osoby korzystające z Blika, wykorzystują go zazwyczaj do opłacenia zakupów w sklepach internetowych i innych serwisach ecommerce. Płatności Blikiem wypierają dotychczasowe metody płatności kartą czy też przelewy pay-by-link.

Pay-By-Link jest formą płatności w bankowości elektronicznej, którą najczęściej wykorzystują sklepy internetowe oraz serwisy aukcyjne. Dokonując zakupów w sklepie, otrzymujemy link do płatności (Przelewy24, PayU) na maila lub w formie przekierowania wprost ze strony zakupowej.

Wybór metody płatności w sklepie internetowym - opcja płatności Blik

Proces płatności Blikiem w sklepie internetowym jest zbliżony do tego znanego ze sklepów stacjonarnych – w trakcie dokańczania transakcji na stronie sklepu, przy wyborze metody płatności wybierz opcję Blika, następnie podaj 6-o cyfrowy kod, a na końcu zatwierdź transakcję w mobilnej aplikacji bankowej. Ten proces jest dużo szybszy od tradycyjnych przelewów i na całe szczęście do zatwierdzania płatności nie wymaga kodu wysyłanego SMSem.

Czym są płatności powtarzalne BLIK

Niedawno wprowadzoną funkcją Blika są płatności powtarzalne, dzięki którym będziesz w stanie wykonywać automatycznie, cykliczne przelewy. Ta funkcjonalność może okazać się przydatna podczas opłacania abonamentów, rachunków telefonicznych oraz internetowych czy też opłacania ubezpieczeń.


Jak wykonywać płatności powtarzalne Blik?

Usługa nie jest skomplikowana i działa na prostej zasadzie – po wykonaniu transakcji Blik w sklepie inernetowym i zatwierdzeniu jej kodem PIN, usługodawca (w tym przypadku sklep internetowy) zaproponuje dodanie płatności powtarzalnej Blik, w takim przypadku kliknij „Sprawdź propozycję”. Jeśli dojdzie do sytuacji kiedy taka cykliczna płatność Blik będzie na wyższą kwotę niż zakładana, system i tak powiadomi Cię konieczności zatwierdzenia takiej płatności.


Jak zrobić przelew Blik na telefon

Kolejnym udogodnieniem systemu płatności Blik jest funkcja wykonywania przelewów na numer telefonu. W odróżnieniu od tradycyjnych transakcji, przelewy blikiem na telefon są wysyłane na konto odbiorcy w mgnieniu oka, ponadto nadawca nie musi nawet znać numeru rachunku bankowego żeby móc transferować pieniądze. Ogromną zaletą takich przelewów jest ich szybkość działania. Pieniądze lądują na koncie niemal natychmiast niezależnie od tego czy adresat korzysta z tego samego banku co nadawca.


Jak wykonać przelew Blikiem na telefon?

Żeby zrobić przelew na numer telefonu, trzeba najpierw go znać. Numery można zaimportować bezpośrednio z książki telefonicznej naszego smartfona.

  1. Uruchom aplikację mobilną swojego banku, przejdź do Przelewów/Płatności, a następnie wybierz opcję Przelew na telefon/Przelew na telefon Blik.
  2. Z książki kontaktów wybierz adresata, do którego masz zamiar wysłać przelew. Możesz również po prostu wpisać numer telefonu.
  3. W tym kroku musisz uzupełnić kwotę przelewu i kliknąć Wyślij.
  4. Na samym końcu musisz potwierdzić płatność kodem PIN.

Blik – Wypłata pieniędzy z bankomatu

Blika można również używać do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Procedura wypłaty pieniędzy z bankomatu jest bardzo prosta i intuicyjna, a do tego jest bezpieczniejsza niż w przypadku wypłaty za pomocą karty płatniczej. Jedyne co musisz zrobić to znaleźć bankomat obsługujący wypłaty Blikiem, wygenerować kod Blik i przepisać go na klawiaturze bankomatu.

Dzięki temu rozwiązaniu jesteś w stanie przekazać środki osobie znajdującej się w całkiem innym miejscu. Do wypłaty funduszy osoba wypłacająca potrzebuje jedynie kodu Blik i autoryzacji kodem PIN.


Jak wypłacić pieniądze z bankomatu przy pomocy Blika? - Instrukcja

Wypłata pieniędzy z bankomatu przy pomocy Blika nie jest trudna i można ją wykonać w kilku poniższych krokach:

  1. W Bankomacie wybierasz opcję „Wypłata BLIK” lub (w zależności od urządzenia) „Wypłata bez karty”.

    Wybór opcji wypłaty pieniędzy z bankomatu za pomocą kodu Blik

    źródło: blikmobile.pl

  2. Podaj wypłacaną kwotę. I wygeneruj kod Blik w aplikacji bankowej.

    Kod Blik w aplikacji bankowej

    źródło: blikmobile.pl

  3. Przepisz do bankomatu kod wygenerowany w aplikacji mobilnej banku.

    Przepisanie kodu do bankomatu

    źródło: blikmobile.pl

  4. Zatwierdź transakcję w telefonie podając kod PIN i gotowe.

    Zatwierdzanie wypłaty z bankomatu za pomocą kodu Blik

    źródło: blikmobile.pl


Sprawdź jak wypłacić pieniądze z Bitomatów

Blika obecnie obsługuje 11 sieci bankomatów, są to między innymi: PlanetCash, BNP Paribas, Bank BPS, Euronet, ING, mBank, Millennium, Bank Pekao, PKO Bank Polski, Santander, SGB Bank SA.


Wpłaty gotówki BLIK we wpłatomatach

Dzięki Blikowi jesteśmy w stanie dokonywać wpłat w niektórych wpłatomatach. Cała zasada działania jest podobna do wypłat z bankomatów :

  1. We wpłatomacie wybierz opcję „Transakcja kodem”, a następnie „Wpłata Blik”.
  2. Otwórz aplikację bankową i wygeneruj kod Blik.
  3. Przepisz wygenerowany kod Blik we wpłatomacie, po czym zatwierdź transakcję kodem PIN.
  4. Teraz wystarczy włożyć pieniądze do wpłatomatu i potwierdzić ilość włożonych pieniędzy oraz ich kwotę.

Wpłacone środki powinny znaleźć się na Twoim koncie powiązanym z Blikiem.


Czek Blik – Co to jest?

Kolejną ciekawą usługą są czeki Blik. Można je używać tak samo jak kodów Blik – w sklepie lub podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu, różnica polega jednak na tym, że do realizacji czeku nie jest wymagany telefon z aplikacją banku, internet czy nawet dostęp do konta bankowego. Do wykorzystania czeku potrzebny jest dziewięciocyfrowy numer czeku oraz hasło, które dostaniesz od nadawcy.


Jak utworzyć czek Blik?

Aby utworzyć czek Blik będziesz musiał wykonać następujące kroki:

  1. W aplikacji mobilnej banku kliknij w Blika, a następnie czeki.
  2. Wpisz sumę oraz (według uznania) nazwę czeku oraz wybierz datę ważności – data ważności może maksymalnie wynosić 72 godziny. Nie zapomnij również ustawić hasła potrzebnego do zrealizowania czeku przez adresata.
  3. Przekaż numer czeku oraz hasło dostępu wybranej osobie oraz wręcz czek gotowy do użycia.

Tworzenie nowego czeku Blik

źródło: blikmobile.pl

Czeki Blik mogą być wykorzystane tylko raz w czasie określonym przez nadawcę. Niewykorzystana kwota wraca z powrotem na konto. Czeki Blik działają na podobnej zasadzie co papierowe portfele kryptowalut.


Czy Blik jest bezpieczny?

Od czasu powstania Blika wiele osób zadaje sobie to pytanie czy Blik jest bezpieczny i czy dokonujący wypłaty z bankomatów narażam się na ryzyko utraty środków z konta? Wielu ekspertów dementuje te wątpliwości i utwierdza użytkowników w przekonaniu, że taki system płatności jest dużo bezpieczniejszy niż korzystanie z kart płatniczych (debetowych lub kredytowych). Na karcie zawsze są umieszczone dane posiadacza, a zdobycie kodu do takiej karty nie nastręcza wielu trudności – w posiadanie kodu PIN może wejść każda osoba, która podejrzy finalizację transakcji na terminalu lub na klawiaturze w bankomacie. Blika ten problem na szczęście nie dotyczy. Sześciocyfrowy kod wygenerowany w aplikacji jest aktywny tylko przez dwie minuty, po których traci ważność, dzięki czemu staje się bezużyteczny. Jeden kod jest przypisany do jednej transakcji i nie można go wykorzystywać wielokrotnie.


Blik – Jakie banki korzystają z płatności Blik?

Polski standard płatności Blik jest dostępny w wielu największych polskich bankach. Z roku na rok ich liczba cały czas rośnie. Jeśli bardzo zależy ci na założeniu konta w banku, który oferuje tę funkcjonalność powinieneś najpierw sprawdzić jakie z nich będą dla Ciebie odpowiednie. Z płatności mobilnych Blik mogą cieszyć się klienci piętnastu banków, są to między innymi:

  • Alior Bank
  • ING
  • Millennium
  • mBank
  • Santander
  • PKO Bank Polski
  • Getin Bank
  • Credit Agricole
  • Noble Bank
  • BNP Paribas
  • Bank Pekao
  • SGB Bank SA
  • Bank BPS
  • Nest Bank
  • EnveloBank

Czy Blik jest darmowy? Czy jest płatny?

Korzystanie z płatności Blik jest bezpłatne. Warto pamiętać, że każdy bank posiada odmienną politykę cenową i że za niektóre opcje Blik trzeba zapłacić. Jeśli nie jesteś pewien co do opłat pobieranych przez bank, warto zaznajomić się z tabelą opłat i prowizji, gdzie mogą być przewidziane dodatkowe opłaty np. za korzystanie z bankomatów Blik i innych banków. Jeśli taka prowizja istnieje w takim razie zostanie ona pobrana z konta w taki sam sposób jak w przypadku użycia karty płatniczej.


Do jakiej kwoty można płacić Blikiem?

Wykonywanie transakcji Blikiem jest ograniczone limitami, które ustanawiają zarówno banki jak i jego klienci (czyli Ty). Płatności Blikiem ograniczają limity, jakie sam będziesz w stanie zmienić w ustawieniach swojej aplikacji bankowej.

Limity dotyczą zwykle jednorazowych transakcji jak również łącznej kwoty dziennych transakcji. W ustawieniach możesz również zmienić kwotę jednorazowej transakcji, jaką będziesz w stanie wykonać bez podawania kodu PIN. Klienci mogą zazwyczaj ustawiać limit transakcji od 500 zł do nawet 10 000zł, limit może dotyczyć zarówno transakcji bezgotówkowych , wypłat z bankomatów jak również tworzenia czeków Blik.


Przeglądarka Brave Browser - Zarabianie na kryptowalutach


Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


to ekspert w dziedzinie kryptowalut z pasją do odkrywania innowacji w świecie blockchaina. Ukończył studia w dziedzinie ekonomii, co pozwoliło mu zrozumieć nie tylko aspekty technologiczne, ale także ekonomiczne funkcjonowanie rynków walutowych.

Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy