Portfel Kryptowalut - Jak działa? Jak przechowywać Kryptowaluty? - Poradnik

Portfel Kryptowalut  - Jak działa? Jak przechowywać Kryptowaluty? - Poradnik

Portfele kryptowalut to urządzenia, programy lub aplikacje, które mają za zadanie przechowywać kryptowaluty, a tym samym klucze prywatne wygenerowane dla konkretnej kryptowaluty. Ten artykuł przybliży Ci wiedzę na temat przechowywania Bitcoina i innych Kryptowalut.

Spis treści

Sprawdź inne artykuły:
Kryptowaluty jak zacząć?

Kryptowaluty jak zacząć?

Artykuł opowiadający o tym jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami.


Portfel kryptowalut - co to jest?

Kupno Bitcoinów lub innych walut (bądź też tokenów) wiąże się z koniecznością ulokowania ich w specjalnym portfelu, przeznaczonym do ich przechowywania. Istnieją już aplikacje, które pozwalają na trzymanie wielu "coinów" w jednym miejscu, co bardzo usprawnia wykonywanie płatności.

Kryptowaluty nie działają poza swoją siecią, więc jedyną rzeczą, która ustala ich posiadanie są specjalnego hasła, które pozwolają na wykonywanie transakcji. Portfele kryptowalutowe można porównać do konta bankowego, z tą małą różnicą, że to my odpowiadamy za wszystkie środki zdeponowane na koncie.

Portfel kryptowalut składa się z dwóch kluczy: prywatnego oraz publicznego.

Klucz publiczny, jak sama nazwa wskazuje jest dostępny dla każdego i jest w nim zawarty adres portfela.

Klucz prywatny to długi, losowy ciąg cyfr i znaków, teoretycznie niemożliwy do zapamiętania. Jest wykorzystywany do uwierzytelniania transakcji oraz do szyfrowania. Wirtualne waluty są doskonale chronione przed niepowołanymi osobami i w funkcjonalny sposób zabezpieczone przed nadużyciami ze strony społeczności.

Jeśli czytasz ten post, prawdopodobnie zamierzasz zainwestować w swoje pierwsze kryptowaluty. Musisz jednak zadać sobie dwa ważne pytania:

  • Jaki poziom bezpieczeństwa portfela nas satysfakcjonuje i czy masz zamiar przechowywać znaczną ilość środków?
  • W jaki sposób chcemy łączyć się z naszym porfelem? Z komputera/tabletu/telefonu, czy poprzez przeglądarkę internetową?
Do długoterminowego przechowywania znacznych środków zaleca się korzystanie z portfeli offline tzw. Paper Wallet, lub z portfeli sprzętowych (hardware wallet) np. Ledger, Trezor. Minusem jest ich niska mobilność.
Bezpieczeństwo przechowywanych kryptowalut zależy przede wszystkim od tego na jakim urządzeniu instalujemy dany portfel.

Portfele Kryptowalut możemy podzielić na 5 kategorii


Przede wszytskim portfele dzielą się na dwie podstawowe grupy, które możemy sklasyfikować jako portfel gorący (hot wallet) oraz portfel zimny (cold wallet).

Gorący portfel jest podłączony do internetu i może być podatny na ataki online - co w najgorszym przypadku może prowadzić do utraty wszystkich kryptowalut.

Zimny portfel zazwyczaj nie jest podłączony do internetu, więc może okazać się znacznie bezpieczniejszy. Zimne portfele przez swoją specyfikę są mniej wygodne w użytkowaniu.


Wady i zalety Gorących portfeli

Portfele przeglądarkowe, portfele mobilne oraz portfele stacjonarne należą do grupy typowych gorących portfeli. Wśród wymienionych rodzajów, to właśnie portfele przeglądarkowe są najmniej bezpiecznymi.

Zaletą gorących portfeli jest łatwość użytkowania. Skoro te aplikacją są zawsze online, nie ma potrzeby podłączania zewnętrznych urządzeń w celu wykonania transakcji. Wielu użytkowników korzysta obecnie z portfeli mobilnych w celu dokonania zakupów lub handlu. Robienie tych czynności z wykorzystaniem zimnego portfela byłoby bardzo niewygodne. Trzeba by znaleźć odpowiednie urządzenie (zazwyczaj komputer), do którego można by podłączyć zimny portfel, następnie przenieść wymaganą ilość kryptowaluty do gorącego portfela, a następnie dokonać zakupu.


Wady i zalety zimnych portfeli

Zimne portfele kryptowalut są dość bezpieczne. Kradzież kryptowalut z cold wallet zazwyczaj wymaga fizycznego posiadania lub dostępu do takiego portfela. Złodziej ponadto będzie potrzebował również wszelkich przypisanych kodów PIN lub haseł, które będą wymagane do uzyskania dostępu do zgromadzonych funduszy. Większość portfeli sprzętowych to tzw. cold wallets, które do poprawnego działania wymagają wpięcia urządzenia do komputera.

Portfele papierowe lub komputer służący tylko do trzymania kryptowalut również mogą być uznawane za cold wallets.

Portfele sprzętowe są zaprojektowane tak, aby były odporne na włamania. Nawet gdy portfel sprzętowy jest podłączony do komputera lub połączony przez Bluetooth, środki przechowywane na dysku nie mogą zostać skradzione. Pomimo podłączenia do Internetu, podpisywanie transakcji odbywa się "in-device" (na urządzeniu), a dopiero później jest transmitowane do sieci poprzez połączenie internetowe Twojego komputera. Dzięki temu, że klucze prywatne użytkownika nigdy nie opuszczają portfela sprzętowego, złośliwe oprogramowanie zainstalowane na komputerze użytkownika nie dało by rady ukraść zgromadzonych kryptowalut.

Portfele sprzętowe są mniej wygodne w użytkowaniu, ponieważ muszą być cały czas włączone, a zarazem podłączone do internetu. Ponadto, portfele sprzętowe mogą kosztować od 50 do 200 dolarów. Zimne portfele sprawdzają się w celu przechowywania większych ilości kryptowalut.


Przeglądarkowe portfele kryptowalut

Są to portfele udostępniane przez serwis świadczący takie usługi. Do korzystania z niego wystarczy komputer/tablet/telefon z przeglądarką i dostępem do internetu. Swoje coiny powierzamy jednak osobom trzecim, co może wiązać się z ryzykiem utraty zgromadzonych środków. Portfele:


Portfele Offline

Czyli tzw. sejf do przechowywania elektronicznych pieniędzy, a w tym przypadku do przetrzymywania kryptowalut. Ten rodzaj portfela cechuje niska mobilność. Najpopularniejszym sposobem kumulowania kryptowalut offline są portfele papierowe tzw. Paper Wallets. Są to portfele, gdzie klucze prywatne i publiczne są wydrukowane na kartce papieru. Z jednej strony ten rodzaj przechowywania kryptowalut jest bezpieczny — brak dostępu do sieci — z drugiej, wymaga od użytkownika indywidualnego zabezpieczenia przed niepowołanymi osobami.


Papierowy portfel Bitcoin

Być może jest to najprostszy ze wszystkich portfeli, który poprostu jest kawałkiem papieru, na którym drukowane są prywatne i publiczne klucze adresu Bitcoin. Ten wariant portfela jest idealny do długotrwałego przechowywania Bitcoinów (oczywiście z dala od ognia i wody) lub do oddawania bitcoinów w formie prezentu. Ten rodzaj portfela jest najbezpieczniejszy, ponieważ nie jest podłączony do sieci. Wbrew pozorom łatwo jest jednak zgubić taki skrawek papieru.Portfele:

  • Paper Wallet

Portfele sprzętowe (Hardware Wallets)

Często mają kształt grubszego pendrive'a. Bardzo bezpieczne. Umożliwiają trzymanie wielu kryptowalut na raz. Te zaawansowane urządzenia sprzętowe są wyłącznie dedykowane przechowywaniu kluczy, tym samym są konfigurowane i zabezpieczane jedynie pod tym kątem. To rozwiązanie o wysokim stopniu bezpieczeństwa, eliminujące praktycznie wszystkie niedomagania portfeli mobilnych czy elektronicznych. Możemy używać na dowolnym urządzeniu wyposażonym w wejście USB, lub wpiąć się za pomocą odpowiedniej przejściówki. Nie zapłacimy nim w sklepie. Nasza lista z najlepszymi portfelami sprzętowymi. Portfele:


Portfele w postaci aplikacji desktopowej

(Na komputer) Ten typ portfela możemy używać wyłącznie na komputerze, na którym jest zainstalowana odpowiednia aplikacja. Portfel desktopowy gwarantuje bezpieczeństwo kluczy, pod warunkiem, że przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na tym blogu możesz przeczytać o najskuteczniejszych metodach zabezpieczania kryptowalut. Co więcej, konfiguracja oraz kontrola takiego portfela jest darmowa, a obsługa intuicyjna i prosta. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że w przypadku uszkodzenia komputera i jednocześnie braku kopii zapasowych (które użytkownik może stworzyć), dostęp do kryptowalut będzie niemożliwy, co automatycznie oznacza ich utratę. Portfele:

  • Pełne – przechowujące cały łańcuch bloków. Długi czas synchronizacji oraz wysoka zasobożerność dyskwalifikuje go jako portfel dla początkujących. Do takiego portfela zalicza się Bitcoin Core
  • Lekkie – łańcuch bloków przechowywany jest na serwerach. Szybki czas synchronizacji, małą zasobożerność. Do takich portfeli zaliczają się: Portfel Electrum Bitcoin, Portfel Electrum Litecoin, Portfel Electrum Dash

Portfele mobilne

Jak sama nazwa wskazuje portfele te przeznaczone są na urządzenia mobilne. Umożliwiają szybką zapłatę w dowolnym miejscu poprzez zeskanowanie kodu QR. Warto zajrzeć na naszą listę najlepszych portfeli mobilnych



Podsumowanie

Zdecydowanie najbezpieczniejszymi portfelami są urządzenia sprzętowe, które cały czas pozostają w trybie offline, pod warunkiem, że są umieszczone w bezpiecznym miejscu. Najmniej bezpieczną formą składowania kryptowalut jest portfel online.


Przeglądarka Brave - Zarabianie kryptowalut, klikając w reklamy


Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Baner reklamowy sklepu Cryptojanusz
Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy