Najskuteczniejsze metody zabezpieczenia Bitcoina i innych kryptowalut

Najskuteczniejsze metody zabezpieczenia Bitcoina i innych kryptowalut

W tym artykule postaram się przybliżyć najskuteczniejsze i najpopularniejsze metody zabezpieczenia konta giełdowego, portfela online i komputera, na którym przechowywujesz kryptowaluty.

Spis treści


Jaki jest najbezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowalut?

Ze względu na zwiększoną popularność i małą możliwość wyśledzenia, kryptowaluty stały się łakomym kąskiem dla wszelakiej maści hakerów. Właśnie z tego powodu warto wiedzieć w jaki sposób można zabezpieczyć swój komputer przed ewentualnymi atakami. Hakerzy często wykorzystują fakt, że większość użytkowników komputerów osobistych nie przestrzega podstawowych procedur bezpieczeństwa, które mogą gwarantować efektywną ochronę.


Portfele Bitcoin - Online i Ofline

Metody ochrony naszych kryptowalut zależą także od sposobów ich przechowywania, które można podzielić na:

  • Online – z portfelem łączymy się przez internet – raczej niski poziom bezpieczeństwa, chyba że korzystamy z portfela desktopowego.
  • Offline – brak dostępu do internetu – wysoki poziom bezpieczeństwa

W jaki sposób bezpiecznie przechowywać Bitcoiny i inne kryptowaluty?

Jeżeli dysponujesz znaczną sumą Bitcoinów, lub innych kryptowalut, lepiej jest je trzymać na urządzeniu odłączonym od internetu (albo na „paper wallet”). To właśnie brak dostępu do sieci gwarantuje najefektywniejszą ochronę przed hakerami.

Jeśli zamierzasz przechowywać swoje kryptowaluty ofline, powinny Cię zainteresować portfele sprzętowe - hardware wallets. Za najpopularniejsze portfele sprzętowe uchodzą: Ledger Nano S i Trezor. Gwarantują one bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, nawet jeśli twój komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, kryptowaluty trzymane na urządzeniu pozostaną bezpieczne.


Jak mogę zabezpieczyć kryptowaluty przechowywane na komputerze?

Jeśli trzymasz swoje coiny na komputerze, powinieneś zastanowić się nad zakupem oddzielnego urządzenia, przeznaczonego tylko do tego celu. Korzystając z portfela na swoim pececie, klucze prywatne zapisywane są na dysku i teoretycznie każdy może mieć do nich dostęp.

Prawdopodobnie kiedy używasz komputera, w tym czasie pobierasz różne pliki, przeglądasz wiele stron internetowych (także tych niezabezpieczonych), instalujesz nowe aplikacje. Każda taka czynność naraża twój komputer na infekcję złośliwym oprogramowaniem. Wirus jest w stanie skopiować klucze prywatne i przechwycić twoje hasła, co może skutkować wyzerowaniem konta.

Na szczęście większa część portfeli dostępnych na rynku posiada opcję szyfrowania pliku wallet.dat, w którym zapisywany jest klucz prywatny.


Haker zaszyfrował dysk w komputerze i żąda okupu w Bitcoinach
  • Zawsze przed pobraniem portfela, upewnij się czy jest on polecany przez innych użytkowników.
  • Sprawdź również czy znajdujesz się na oficjalnej stronie producenta portfela i czy połączenie ze stroną jest zabezpieczone (zielona zamknięta kłódka na początku linku).

Jak chronić kryptowaluty przetrzymywane na portfelach online?

Najlepiej będzie jeśli w ogóle nie będziesz przechowywać kryptowalut online, w szczególności u internetowych pośredników. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok musisz liczyć się z tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo utraty zgromadzonych środków.

Dobrą praktyką jest unikanie przetrzymywania kryptowalut na giełdach, na „portfelach przeglądarkowych” itp.

Dlaczego nie należy gromadzić i trzymać kryptowalut na giełdzie?

Z prostego powodu otóż: serwer giełdy może ulec zniszczeniu, przez co zainstalowane na nim portfele znikają bezpowrotnie (chyba, że wcześniej zrobiono kopie bezpieczeństwa), może zdarzyć się też tak, że osoby zarządzające giełdą mogą ukraść wszystkie środki dostępne na giełdzie i wtedy również zostajemy z niczym.

Oczywiście tego rodzaju zagrożenia nie będziemy w stanie uniknąć, istnieje jednak szansa na to, żeby odpowiednio zabezpieczyć swoje konto przed włamaniem.

  • Przed zalogowaniem się do giełdy dokładnie sprawdzaj adresy stron logowania. Zwróć uwagę na to, czy czasem nie logujesz się na stronę oszustów. Może zdarzyć się też tak, że nazwa strony zawiera mało zauważalny błąd, lub zapisana jest w innym alfabecie np.: binance.com > biinance.com (kiedyś istniała strona internetowa, która do złudzenia przypominała binance, miała jednak błąd w nazwie). Taka metoda „ataku” nazywa się PHISHING.
  • Ustaw silne hasło do logowania. Skomplikowane hasło pomaga w zabezpieczeniu kryptowalut trzymanych na giełdach, portfelach online, portfelach desktopowych. Hasło trudne do złamania, przede wszystkim nie powinno być zlepkiem słów słownikowych (takich które możesz znaleźć w słowniku), nie powinno być też zbyt krótkie i złożone z samych liter, albo z samych cyfr.

Tworzenie haseł trudnych do rozszyfrowania


Hasło do portfela kryptowalut (Bitcoin) musi być silne

Dobre i silne hasło powinno składać się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych takich jak "!@#$". Łańcuch znaków powinien być jak najbardziej bezwiedny, nieprzemyślany i przypadkowy.


Reguły bezpiecznego korzystania z haseł

  • Do każdego serwisu, na którym zamierzasz się zarejestrować wybieraj inne hasło. Nie posługuj się wielokrotnie tym samym hasłem
  • Staraj się unikać wysyłania haseł w wiadomościach email lub poprzez inne komunikatory
  • Hasła warto zapisywać na zewnętrznym nośniku - pendrive, lub bardziej analogowo; w notatniku
  • Hasła należałoby zapisywać w kilku miejscach, co zapobiegłoby ich utracie

Włączanie zabezpieczenia dwuskładnikowego (2FA)


Google authenticator w portfelach i na giełdach kryptowalut

Pewnie nieraz spotkałeś się z tego typu rodzajem zabezpieczeń, chociażby w bankach, które wymagają dodatkowego potwierdzenia transakcji, poprzez wpisanie jednorazowego hasła, które wysyłane jest na wcześniej podany numer telefonu.

Jeśli włączyłeś uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swoim koncie, automatycznie zwiększasz poziom zabezpieczeń. W przypadku gdy ktoś pozna hasło dostępu do twojego konta, pomimo tego nie będzie w stanie się zalogować, ponieważ wymagane jest podanie jednorazowego hasła, które przychodzi na twój telefon, albo jest generowane przez inne urządzenie np.: portfel sprzętowy, lub klucz wpinany do USB Yubi key.

Jedną z najbardziej popularnych aplikacji 2FA jest Google Authenticator


Interfejs Google Authenticator

Żeby zabezpieczyć swoje konto, wystarczy pobrać aplikację Google Authenticator, lub podobną.

Następnie przejść na giełdę i w ustawieniach panelu giełdowego zaznaczyć opcję, pozwalającą na aktywację uwierzytelniania dwuskładnikowego. Po tej czynności zauważysz kod QR, który musisz zeskanować przy pomocy wcześniej pobranej aplikacji. W chwili kiedy zgubisz telefon lub przez przypadek usuniesz Google Authenticatora, nie będziesz w stanie zalogować się na giełdę. Dlatego warto zrobić screen shota i wydrukować sobie ten kod QR.

Po zeskanowaniu kodu QR, w aplikacji powinieneś widzieć sześciocyfrowy jednorazowy kod, nazwę strony oraz „zegar” odmierzający czas, po którym hasło przestaje być aktywne.

Następnie żeby móc zalogować się na giełdzie, w którymś kroku podczas logowania, zostaniesz poproszony o podanie właśnie tego jednorazowego hasła.

Usunąłem Google Authenticatora. Jak zalogować się na giełdę?

Co zrobić jeśli zgubimy kod (klucz bezpieczeństwa) Google Authenticator? Nie pozostaje Ci nic innego, jak napisać do supportu giełdy z prośbą o manualne zdjęcie zabezpieczeń 2FA. Wtedy zostaniesz poproszony o podanie PIN-u do konta albo przesłania skanu dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości.


Inne metody zabezpieczenia, przed niechcianymi działaniami

  • Dodatkowo, na wielu giełdach jest dostępna opcja potwierdzania wypłat za pomocą wiadomości z kodem, który wysyłany jest na Twój adres e-mail.
  • Na niejednej giełdzie i portfelu masz możliwość stworzenia tzw. białej listy adresów IP, na którą wpisujesz adresy IP użytkowników, którzy mają możliwość zalogowania się na to konto.

Czy mogę cofnąć / anulować transakcje Bitcoin?

Wykonując transakcje przy pomocy Bitcoina lub innych kryptowalut, musisz dokładnie sprawdzić dane podane do przelewu, ponieważ nie można cofnąć już rozpoczętej transakcji (czyli tej po kliknięciu przycisku wyślij). Jeśli się pomylisz i wpiszesz zły adres, to w rezultacie twoje kryptowaluty bezpowrotnie przepadną.


Anulowanie transakcji blockchain

Zapamiętaj także, że istnieje oprogramowanie, które automatycznie podmienia adres odbiorcy i w rezultacie wysłane kryptowaluty trafiają do kogoś innego. Przed zaakceptowaniem transakcji sprawdź czy wszystkie dane są poprawne.

Nie Klikaj w linki, które dostałeś w e-mailu od nieznanych osób!

Nie instaluj aplikacji, które „gwarantują” darmowe kryptowaluty!


Podsumowanie

Duża część przypadków kradzieży kryptowalut jest spowodowana nierespektowaniem kluczowych zasad bezpieczeństwa. Wielokrotnie wynika to z niewiedzy lub po prostu lenistwa. Dopiero po utracie kryptowalut, użytkownik zastanawia się nad wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń.


Sprawdź również:

  1. Kryptowaluty - Jak zacząć?
  2. Portfel Kryptowalut - Co to jest?
  3. Jak kupić Bitcoiny bez weryfikacji?
  4. Bitomaty w Polsce
  5. Mail od hakera z szantażem Bitcoin
  6. Co To Jest ATH (All-Time-High)?
  7. Giełda PancakeSwap

Baner przeglądaraki Brave - Zarabianie kryptowalut dzięki przeglądaniu reklam


Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Baner sklepu cryptojanusz na cupsell
Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy