Na czym polega kopanie kryptowalut? - Crypto Mining

Na czym polega kopanie kryptowalut? - Crypto Mining

Kopanie Kryptowalut - Cryptocurrency mining, to proces polegający na przeprowadzaniu lub implementowaniu złożonych obliczeń matematycznych w celu weryfikacji transakcji.


Spis treści


Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty - Co to jest? Wraz ze wzrostem popularności kryptowalut, wiele osób zadaje sobie pytania - jak powstają kryptowaluty? Jak kopać Kryptowaluty? Co to jest kopanie kryptowalut? Jeszcze zanim na nie odpowiem, postaram się w skrócie objaśnić czym są kryptowaluty.

Kryptowaluty działają na podobnej zasadzie co waluty elektroniczne i waluty wirtualne. Użytkownik do przechowywania waluty i wykonywania transakcji za jej pomocą, używa tak zwanych portfeli kryptowalut. Taką aplikację można zainstalować na komputerze osobistym, ale istnieją również kryptowalutowe portfele mobilne, do których dostęp uzyskujemy za pomocą smartfona albo tabletu.

Wiele kryptowalut to zdecentralizowane systemy oparte na technologii blockchain, czyli rozproszonej księdze wspieranej przez sieć komputerów. Cechą definiującą kryptowalutę i prawdopodobnie jej największym atutem jest jej organiczna natura; nie jest wydawana przez żadną władzę centralną, co czyni ją teoretycznie odporną na ingerencję rządu lub różnego rodzaju manipulację. Jest to tak zwana technologia peer to peer.


Przykłady Kryptowalut

  • Bitcoin – to pierwsza tzw. kryptowaluta, została stworzona w 2008 roku przez osobę lub grupę osób, kryjących się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.
  • Ethereum – potocznie jest nazywane „drugim Bitcoinem” lub „Bitcoin 2.0” . Platforma Ethereum służy głównie do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Projekt został zapoczątkowany w 2014 przez Vitalika Buterina.
  • Monero – to rodzaj otwarto źródłowej waluty, która ma zapewniać wysoki poziom prywatności. Monero zostało uruchomione w kwietniu 2014 roku i do tej pory zajmuje czołowe miejsca w rankingach na najlepsze anonimowe kryptowaluty.

Kopanie Kryptowalut – co to jest i na czym polega?

Jak kopać Bitcoiny? - Kopanie Kryptowalut (ang. Cryptocurrency Mining) polega na zatwierdzaniu i weryfikowaniu nowych bloków, które następnie dołączane są do już istniejącego blockchainu. Transakcje, w których wysyłasz swoje Bitcoiny do drugiej osoby, są gromadzone przez górnika i łączone w blok. Górnik następnie sprawdza, czy wszystkie transakcje w bloku są prawidłowe, w chwili gdy ktoś spróbuje przesłać blok z nieprawidłową transakcją, taki blok zostanie odrzucony. Przykładem nieprawidłowej transakcji może być wysłanie określonej liczby Bitcoinów, nawet jeśli się ich nie posiada.

Po zweryfikowaniu poprawności bloku, „górnik” musi rozwiązać zaszyfrowaną „wiadomość” tzw Cryptographic Hash. Takie obliczenia są konieczne, ponieważ ochroni to sieć przed tworzeniem fałszywych bloków. Rozszyfrowywanie tak zabezbieczonych informacji wymaga dużej mocy obliczeniowej. Ten proces kopania kryptowalut jest znany jako proof-of-work czyli dowód pracy.

Gdy górnik z powodzeniem rozwiąże hash, jego blok jest następnie przekazywany do sieci w celu sprawdzenia zgodności z pozostałymi blokami. Po zaakceptowaniu blok jest następnie dodawany do sieci blockchain, a górnik jest nagradzany ustaloną ilością danej kryptowaluty.


Co to jest Blockchain?

Blockchain to rozproszona baza danych, która zawiera stale rosnącą ilość informacji pogrupowanych w bloki i powiązanych ze sobą w taki sposób, że każdy następny blok zawiera oznaczenie czasu (timestamp), kiedy został stworzony oraz link do poprzedniego bloku, będący zaszyfrowanym „streszczeniem” (hash) jego zawartości.


Jakie funkcje pełni kopanie kryptowalut?

1. Przesyłanie kryptowalut na inny portfel

Pierwszą funkcją kopania kryptowalut jest możliwość wykonywania transakcji pomiędzy portfelami. Kopanie kryptowalut pozwala na bezbłędne i w niektórych przypadkach szybkie przesyłanie środków do innego użytkownika.


2. Zabezpieczenie sieci

Kopanie kryptowalut zapewnia gwarancję własności środków i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom sieci. Utrudnia to osobom trzecim anulowanie lub zafałszowanie transakcji.


3. Emitowanie nowych kryptowalut

Osoby, które poświęcają swój sprzęt na rzecz wydobywania kryptowalut, otrzymują w zamian nowo powstałe jednostki waluty. Kwota nagród jest z góry określona w algorytmie danej kryptowaluty (w przypadku Bitcoina, nagroda co jakiś czas jest pomniejszana o połowę).


Kopalnie Kryptowalut

Chińska kopalnia kryptowalut - Bitmain

Czym są kopalnie kryptowalut? - Kopalnie kryptowalut to miejsca, w których przetrzymuje się większą ilość sprzętu przeznaczonego do kopania kryptowalut. Przeważnie jest to duży budynek, bądź grupa budynków, wewnątrz których w rzędach, na regałach są poustawiane specjalne urządzenia zwane koparkami.


Największe koplanie kryptowalut na świecie

Według wielu specjalistów tylko do wydobywania bitcoina zużywa się obecnie około 127 TWh. Przy uwzględnieniu zużycia energii potrzebnej do wydobywania ethereum, zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie do 175 TWh. Można powiedzieć, że wszystkie kopalnie kryptowalut (Bitcoina i Ethereum) na świecie, zużywają więcej energii elektrycznej niż taki kraj jak Polska.

Polski Instytut Ekonomiczny pisze, że ponad 70 procent kopalń kryptowalut jest zlokalizowana na terenie Chin, gdzie większa część energii elektrycznej jest produkowana w elektrowniach opalanych węglem. Z tego powodu ekolodzy krytycznie odnoszą się do idei kryptowalut, które ich zdaniem przyczyniają się do efektu cieplarnianego.

Gdzie znajdują się największe kopalnie kryptowalut? - Niestety, ze względu na ogromne sumy pieniędzy związane z powstaniem i funkcjonowaniem takich instytucji wiele firm woli ukrywać lokalizację swoich kopalń. Jednak do największych kopalń Bitcoinów należą:

  • Dalian, Chiny
    • Hashrate: 360,000 TH
    • Miesięczny koszt energii: $1,170,000
    • Kopie 750 Bitcoinów co miesiąc
    • Wykopuje 3% wszystkich Bitcoinów
  • Genesis Mining Farm, Reykjavik, Islandia
    • Hashrate: 1,000 GH
    • Strategicznie umieszczony w zimnym klimacie
    • Największa firma na świecie kopiąca kryptowaluty w chmurze
    • Szacuje się, że zużywa najwięcej energii elektrycznej spośród wszystkich firm zlokalizowanych na Islandii
  • Moskwa, Rosja
    • Hashrate: 38 PH
    • Miesięczny koszt energii: $120,000
    • Wydobywa 600 BTC każdego miesiąca
  • GigaWatt, Waszyngton, USA
    • Hashrate: 1.3 PH
    • Znajduje się w stanie Waszyngton, ponieważ ten stan posiada jende z najniższych opłat za energię elektryczną - 0,0842 dolarów za kWh
    • Kopalnia założona w piwnicy właściciela
  • Linthal, Szwajcaria
    • Znajduje się w budynku fabrycznym w małej miejscowości o atrakcyjnych kosztach energii
    • Chłodny klimat wspomaga proces wydobycia i zapobiega przegrzewaniu się sprzętu
  • Bitfury, Amsterdam, Holandia
    • Jedna z najstarszych kopalń kryptowalut na świecie
    • Od 2011 roku wyprodukowała ponad 500 megawatów mocy obliczeniowej i wydobyła ponad 600.000 Bitcoinów
    • Wykorzystuje dwufazowy system chłodzenia zanurzeniowego, który zapewnia oszczędność energii na poziomie 95%

Czym są poole wydobywcze?

Udziały pooli wydobywczych w kopaniu Bitcoina - Mining Pools Hash Rate

Górnicy z małą ilością sprzętu łączą się w tzw. poole wydobywcze, gdzie moc obliczeniowa mniejszych koparek jest jednoczona w wielki superkomputer. Dzięki temu zabiegowi, szansa na otrzymanie nagrody zwiększa się wraz ze wzrostem liczby koparek.

Największe Poole Wydobywcze

Większość największych Pooli Wydobywczych jest zlokalizowana w Chinach. Istnieje około 20 pooli wydobywczych ze znaczącym udziałem w rynku wydobywania kryptowalut. Po zsumowaniu ilości wykorzystywanej mocy obliczeniowej i lokalizację pooli wydobywczych można stwierdzić, że Chińskie firmy kontrolują około 81% sieci. Lokalizacja Mining Pooli nie ma jednak większego znaczenia, ponieważ koparki podłączone do wspólnej sieci wydobywczej mogą być równie dobrze zlokalizowane w USA albo w Gruzji.

Udział poszczególnych krajów w wydobywaniu Bitcoina i innych kryptowalut

Poniżej znajduje się lista największych Mining Pooli:

1. Poolin

Poolin jest publicznym Mining Poolem, w którym wydobywa się około 13% wszystkich bloków. Firma jest zlokalizowana w Chinach, ale strona internetowa jest tłumaczona na kilka języków.


2. F2pool

F2Pool ma siedzibę w Chinach. Wydobywa około 19% wszystkich bloków.


3. BTC.com

BTC.com to publiczna sieć wydobywcza, do której może dołączyć każdy. Wydobywa 1,5% wszystkich bloków.


4. Antpool

Antpool to pula wydobywcza z siedzibą w Chinach, której właścicielem jest BitMain czyli największa na świecie firma produkująca koparki kryptowalut. Antpool wydobywa około 11% wszystkich bloków.


5. ViaBTC

ViaBTC to młoda kopalnia kryptowalut, która istnieje od około roku. Jest skierowany do chińskich górników. Wykopuje około 8% wszystkich bloków.


6. 1THash i 58coin

To jest chińska "spółdzielnia wydobywcza" złożona z dwóch pul: 1THash i 58coin. Wydobywają około 6% bloków.


7. Slush

Slush Pool był pierwszym poolem wydobywczym, obecnie wydobywa około 11% wszystkich bloków.

Slush jest prawdopodobnie jednym z najlepszych i najpopularniejszych basenów górniczych, mimo że nie jest jednym z największych.


8. BTC.top

BTC.top to prywatna chińska spółdzielnia wydobywcza, do której nie każdy może dołączyć. Wydobywa około 2,7% wszystkich bloków.


9. Bitfury

Bitfury to prywatna pula, do której nie można dołączyć. Bitfury obecnie wydobywa około 3,5% wszystkich bloków.


Popularne metody i rodzaje kopania kryptowalut

Jak kopać kryptowaluty? - Istnieje wiele metod kopania kryptowalut, ja natomiast przedstawię dwie najpopularniejsze. Proof-of-work i Proof-of-stake.

Wydobywać kryptowaluty można też przy pomocy długopisu i kartki papieru, ta metoda jest jednak mało efektywna.


Kopanie kryptowalut na laptopie

Na czym polega kopanie metodą Proof-of-work?

Pierwszą metodą jest tzw. Proof-of-Work czyli dowód pracy. Właśnie ten sposób wydobywania wirtualnej waluty, wymaga od nas tzw. koparek kryptowalut, są to komputery ze znaczną mocą obliczeniową, liczoną w hash’ach na sekundę. Rezultatem poprawnie wykonanej pracy jest znalezienie sekwencji liczb, będących rozwiązaniem zakodowanego równania.

W zamian za pracę górnicy otrzymują nagrodę za prawidłowe potwierdzenie bloku. W maju 2020 roku nagroda Bitcoin za potwierdzenie bloku, znowu spadnie o połowę i będzie wynosić 12,5 BTC za wykopany blok.


Wady i zalety Proof-of-Work

Zalety:

  • Sami zarządzamy własnym sprzętem
  • Możliwość późniejszej odsprzedaży sprzętu

Wady:

  • Wysokie koszty początkowe
  • Opłaty za zużycie energii
  • Obsługa koparek wymaga dodatkowej wiedzy
  • Wraz ze wzrostem popularności rośnie również trudność wydobycia

Koparki kryptowalut zbudowane z kart graficznych (GPU Mining Rig)

Takie urządzenie składa się z części komputerowych, powszechnie wykorzystywanych w domowych pecetach. Na wielu portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych (Allegro, Olx, Sprzedajemy) do kupienia są już gotowe zestawy. Koparka może składać się nawet z kilkunastu kart graficznych, przez co wymagane jest posiadanie wydajnego zasilacza o mocy nawet 1000 W. Ceny takich sprzętów oscylują w granicach około 14000 złotych, a wydajność często przekracza 250 Mh/s (Mega Hash’y na Sekundę).


Z czego składa się koparka GPU?


Koparka kryptowalut zbudowana z kart graficznych Nvidia, GeForce GTX, Radeon

Standardowe urządzenie nie różni się za wiele od przeciętnego komputera (nie licząc większej ilości kart graficznych). Do zestawu wchodzą:

  • Wydajne Karty graficzne
  • Płyta główna (najlepiej jeśli ma wiele wejść PCIe)
  • Pamięć RAM (tu wystarczy nawet jedna kość 2 Gb)
  • Procesor CPU (też nie warto przepłacać, najlepiej wybrać jak najtańszy)
  • Zasilacz (Warto wybrać markowy i wydajny zasilacz)
  • Wentylatory (schładzają całą maszynę)
  • Dysk twardy z zainstalowanym systemem np.: Linux (najtańsza opcja)
  • Risery (jest to coś w rodzaju przedłużacza do slotów PCIe)

Cały sprzęt jesteśmy w stanie zdemontować w kilka minut, więc nie będzie problemów z ewentualnym transportem. W razie potrzeby, podzespoły można później odsprzedać z niewielką stratą.


Koparki ASIC


Specjalistyczna koparka do kopania Bitcoin - ASIC Mining Rig

Koparki ASIC zostały stworzone, wyłącznie na potrzeby wydajniejszego wydobywania Bitcoina i innych kryptowalut. Urządzenia te tworzą wyspecjalizowane firmy, takie jak np.: Bitmain, który do tej pory jest największym producentem koparek Antminer.

Takie maszyny charakteryzują się większą mocą obliczeniową, niż koparki GPU. Posiadają również lepszy stosunek mocy do poboru prądu.

Za wyższą wydajnością idzie także wyższa cena, która w zależności od efektywności i rodzaju obsługiwanego algorytmu, może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Na czym polega kopanie metodą Proof-of-Stake?

Proof of stake jest algorytmem i pełni te same funkcje co PoW, jednak sposób w jaki to robi jest nieco inny. Koncepcja Proof of Stake (PoS) dotyczy tego, że dana osoba może wydobywać lub zatwierdzać transakcje w zależności od tego, ile monet posiada. Oznacza to, że im więcej kryptowalut posiada górnik, to tym większą mocą wydobywczą dysponuje.


Metoda kopania - Proof of Stake

Bitcoin i Litecoin (LTC) korzystają z metody PoW. Next (NXT) jest przykładem cryptocoin’a, który używa metody PoS. Niektóre kryptowaluty, takie jak Peercoin (PPC), używają systemu mieszanego, w którym zastosowano obie metody. W 2017 r. Ethereum (ETH) rozpoczął proces całkowitego przejścia z PoW na system PoS.


Wady i Zalety Proof-of-Stake

Zalety:

  • Niskie koszty, a co za tym idzie wyższe dochody
  • Szybkość potwierdzania transakcji

Wady:

  • Podatność na ataki 51%
  • Negatywne efekty hakowania – jeśli przetrzymujesz kryptowaluty i ktoś włamie się do twojego portfela, w rezultacie wszystkie twoje monety zostaną stracone.

Czym jest Masternode?

Co to jest Master node? Mówiąc najprościej, masternode jest serwerem w zdecentralizowanej sieci, tak zwanym węzłem. Jest wykorzystywany do wykonywania unikalnych zadań w sposób, w jaki zwykłe węzły nie mogą. Może być używany do zadań takich jak bezpośrednie wysyłanie / transakcje natychmiastowe lub transakcje prywatne.


Opis Kryptowaluty DASH

Właściciel Masternode’a może brać udział w głosowaniach dotyczących spraw związanych z rozwojem danej kryptowaluty oraz otrzymuje większy zysk z wydobywania niż zwykły górnik.


Jak zostać Master nodem?

Uruchomienie master noda wymaga od nas znajomości linii poleceń systemu Linux, lub wykupienia serwera od firmy świadczącej usługi hostingowe. Niezbędne jest posiadanie określonej liczby coinów. Listę wszystkich kryptowalut działających w systemie PoS znajdziesz na stronie masternodes.pro.


Ranking, opis i kwota wejścia do zostania Masternode dla poszczególnych kryptowalut i tokenów

Kopanie kryptowalut przy pomocy portfela

Aby zacząć wydobywać kryptowaluty nie potrzebujesz mocnego komputera czy też drogich koparek kryptowalut, wystarczy zwykły komputer albo laptop. Kopanie kryptowalut przy pomocy portfela polega na ściągnięciu pełnego portfela, czyli takiego, który zawiera cały blockchain danej kryptowaluty.

Taka operacja może potrwać nawet kilka dni, a to ze względu na duży rozmiar całego blockchainu, który może ważyć kilkaset gigabajtów. Po ściągnięciu wymaganych rzeczy należy poczekać aż portfel się zsynchronizuje z całą siecią.

Po tym czasie na portfel należy przelać określoną liczbę kryptowalut, wymaganych do zatwierdzania transakcji. Warto pamiętać o tym, że komputer musi być bez przerwy podłączony do sieci aby móc wydobywać kryptowaluty. W takim wypadku warto zastanowić się nad wynajęciem serwera.


Opłacalność kopania kryptowalut

Opłacalność w dużej mierze zależy od trudności wydobycia i od ceny określonej kryptowaluty. Najważniejsze atrybuty na które należy zwracać uwagę podczas wydobywania kryptowalut to:

  • Trudność kopania
  • Hashrate sieci i jej średni poziom wzrostu
  • Nagroda za potwierdzenie poprawności bloku
  • Łączna pula opłat za transakcje
  • Kurs danej kryptowaluty
  • Łączny koszt energii poświęcony na wydobycie
  • Zużycie energii przez koparkę kryptowalut

Opłacalność kopania kryptowalut metodą Proof of Work vs Proof of Stake

Opłacalność kopania kryptowalut metodą Proof-of-Stake

Proof-of-Stake jest mniej opłacalną metodą ale za to bardziej stabilną i przewidywalną. Korzystając z tego sposobu wydobycia jesteśmy w stanie uzyskać stopę zwrotu na poziomie nawet 12 % rocznie. Chociaż stopa zwrotu może również zależeć od kursu kryptowalut.

W przeciwieństwie do PoW nie zamrażamy swojego kapitału w sprzęcie do kopania, tylko całość przeznaczamy na zakup kryptowaluty potrzebnej do potwierdzania transakcji. Takie coiny możemy błyskawicznie sprzedać na przykład na największej giełdzie kryptowalut – Binance albo na polskiej giełdzie kryptowalut Bitbay.


Opłacalność kopania kryptowalut metodą Proof-of-Work

Opłacalność tej metody zależy głównie od trudności wydobycia i od cen prądu. Gdy łączna ilość koparek w sieci rośnie, rośnie również trudność wydobycia, a nagroda za wykopany blok będzie spadać. PoW staje się opłacalne w chwili kiedy mamy dostęp do tanich źródeł energii.


Sprawdź jak kopać kryptowaluty na telefonie

Kopanie kryptowalut kalkulator – Crypto mining calculator


Kalkulator opłacalności kopania kryptowalut

W internecie jest dostępnych wiele narzędzi, które umożliwiają obliczenie opłacalności kopania kryptowalut. Taki kalkulator podlicza nawet potencjalną stopę zwrotu z inwestycji, uwzględniając przy tym przewidywaną trudność wydobycia. Jednym z nich jest kalkulator opłacalności whattomine.com.


Najlepsza i najbardziej opłacalna strategia kopania kryptowalut

W przypadku wydobywania kryptowalut sposobem PoW, najbardziej opłacalną metodą jest strategia wykop i trzymaj (mine and hold) oraz jednoczesne opłacanie kosztów prądu. Takie posunięcie pozwoli zmaksymalizować procent zysku, dzięki sprzedaży wykopanych kryptowalut podczas dobrej koniunktury na rynku tzw. Hossy.

Chociaż taka koncepcja wymaga dodatkowych środków na opłaty rachunków za prąd, kiedy cena kryptowalut jest niska i nie wystarcza na ich pokrycie.


Podsumowanie

Jeśli ktoś z was miał styczność z wydobywaniem kryptowalut niech da znać w komentarzach.


Sprawdź również:

  1. Kryptowaluty - Jak zacząć?
  2. Portfel Kryptowalut - Co to jest?
  3. Jak kupić Bitcoiny bez weryfikacji?
  4. Bitomaty w Polsce
  5. Mail od hakera z szantażem Bitcoin
  6. Co To Jest ATH (All-Time-High)?
  7. Giełda PancakeSwap

Baner przeglądaraki Brave - Zarabianie kryptowalut dzięki przeglądaniu reklam


Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Baner sklepu cryptojanusz na cupsell
Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy