Co to jest Monero? Opis Kryptowaluty i projektu Monero

Monero jest zdecentralizowaną kryptowalutą, co oznacza, że jest to bezpieczna, cyfrowa gotówka obsługiwana przez sieć użytkowników.
Co to jest Monero? Opis Kryptowaluty i projektu Monero
- Strona internetowa: https://getmonero.org/
- Monero Github: https://github.com/monero-project/monero
- Monero Twitter: https://twitter.com/monero
- Monero Forum: https://forum.getmonero.org/
Opis kryptowaluty Monero
Monero zostało utworzone 18 kwietnia 2014 r. Pierwotnie pod nazwą Bitmonero. Ta kryptowaluta została utworzona po forku Bytecoina. Twórca Monero jest anonimowy i prawdopodobnie opuścił projekt, który jest rozwijany przez innych programistów.
Według strony Monero: Monero to bezpieczny, prywatny i niemożliwy do wykrycia system przesyłu funduszy. Monero wykorzystuje specjalny rodzaj kryptografii, który może zapewnić 100% niewykrywalność. Żyjąc w czasach masowej inwigilacji widać, dlaczego coś takiego jak Monero może stać się bardzo pożądane. W tym artykule przytoczymy mechanikę Monero i zobaczymy, dlaczego jest tak wyjątkowa.
Monero początkowo nazywane było Bitmonero, co w Esperanto, dosłownie oznaczo to samo co Bitcoin. Po kilku dniach społeczność zdecydowała się skrócić nazwę. Monero jest hard forkiem Bytecoina i opiera się na tym samym protokole CryptoNight. Programiści skorygowali błędy w kodzie Bytecoina i skrócili czas między blokami z 2 do 1 minuty (później czas został zwiększony z powrotem do 2 minut i zwiększono nagrodę za wydobycie bloku).

Specyfikacja Monero
Transakcje na większości kryptowalut są jawne, co oznacza, że są weryfikowalne i możliwe do prześledzenia przez kogokolwiek na świecie. Ponadto adresy zawarte w transakcjach, w jakiś sposób mogą być powiązane z rzeczywistą tożsamością osoby.
Monero szyfruje dane takie jak: adresy nadawcy, odbiorcy, a także kwoty przelewów.
Monero jest wydobywany tak samo jak Bitcoin, czyli metodą Proof of Work. Algorytm CryptoNight został napisany w taki sposób, aby umożliwić wydajne kopanie przy użyciu każdego procesora x86. Obecnie najskuteczniejsze jest kopanie Monero na GPU.
Problem skalowalności Bitcoina, w ciągu ostatnich kilku miesięcy był bardzo gorącym tematem. Rozmiar bloku Bitcoina wynosi obecnie 1mb. Początkowo, we wczesnych etapach rozwoju projektu, BTC nie miał limitu wielkości bloków, jednak w celu uniknięcia transakcji spamowych wymuszono ograniczenie rozmiaru.
Skoro Monero nie ma "ustawionego" limitu rozmiaru bloku, w takim razie jego blockchain możnaby zapchać spamowymi transakcjami i pobierać opłaty za wykopane bloki. Aby temu zapobiec, w system wbudowany jest algorytm, który automatycznie dostosowuje wysokość nagrody za wykopany blok . Tak to działa:
Po pierwsze przyjmuje się średnią wielkość ostatnich 100 bloków, którą nazwiemy M100. Załóżmy teraz, że górnicy wydobyli nowy blok i ma on określony rozmiar, zwany "NRB", czyli nowy rozmiar bloku. Jeśli NRB > M100, wówczas nagroda za blok zostaje odpowiednio zmniejszona.
Oznacza to, że jeśli NRB jest [10%, 50%, 80%, 100%] większe niż M100, nagroda za wykopany blok zostaje zmniejszona odpowiednio o [1%, 25%, 64%, 100%]. Właściwie bloki większe niż 2 * M100 są niedozwolone, a bloki mniejsze, bądź równe 60kB są zawsze wolne od zmiany zapłaty za wykopany blok.

CZYM MONERO RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA I INNYCH KRYPTOWALUT?
Podobnie jak Bitcoin, Monero jest wydobywane za pomocą metody Proof-of-Work. Algorytm CryptoNight (w przeciwieństwie do SHA256), pozwala na wydajniejsze wydobycie Monero, przy użyciu CPU i GPU. Prywatność w Monero jest znacznie wyższa niż w przypadku Bitcoina, gdzie każdy zna Twoją historię transakcji. Istotną różnicą jest również dynamiczna korekta rozmiaru bloku w Monero (w Bitcoin jest stała i na dzień dzisiejszy wynosi 1MB), co znacznie przyspiesza transakcje i umożliwia dynamiczne dostosowanie opłaty za wykopane bloki.
Portfel Monero
- Przeglądarkowy portfel Monero - https://mymonero.com/#/
- Portfel Monero core node - https://getmonero.org/downloads/
- Mobilny portfel Monero - Portfel Monero na Smartfony z systemem operacyjnym Android