Czym jest Smart Contract? Smart contract – inteligentna umowa

Czym jest Smart Contract? Smart contract – inteligentna umowa

Smart Kontrakty - Inteligentne kontrakty: technologia Blockchain, która zastąpi prawników i pośredników. Smart kontrakty pomagają wymieniać cokolwiek wartościowego w przejrzysty sposób.

Co to jest „Smart Contract”? Smart contract – inteligentna umowa

Czym są Smart kontrakty? Otóż, pokazuję i objaśniam. Smart kontrakty to nic innego jak rodzaj cyfrowej umowy. Dzięki smart kontraktom jesteśmy w stanie spieniężyć praktycznie każdą usługę, rzecz, lub nieruchomość na jasnych zasadach bez pośredników. Umowy te pozostaną na zawsze zapisane w blockchainie.

Najlepszym sposobem na opisanie smart kontraktów jest porównanie ich do maszyny vendingowej. Zwykle jak chcesz sprzedać jakąś rzecz lub nieruchomość idziesz z tym do prawnika albo notariusza po to aby wydał ci stosowny dokument, wtedy po dodatkowych kosztach jesteś w stanie sprzedać swoje rzeczy. W przypadku „inteligentnych umów” wrzucamy po prostu pieniądze do maszyny i w rezultacie bez żadnych pośredników stajemy się właścicielem upragnionego przedmiotu. Co więcej smart kontrakty nie tylko określają zasady i kary związane z umową, ale też są w stanie automatycznie je egzekwować.


Przykłady zastosowania Smart Kontraktów


Rząd

Każdy z nas zapewne głosował i prawdopodobnie zdaje sobie sprawę jak problematyczna jest organizacja takiego przedsięwzięcia. Lekarstwem na te wszystkie sprawy związane z wyborami, okazują się być Smart kontrakty. Inteligentne Kontrakty mogą zapewnić bezpieczeństwo i wiarygodność oddanych głosów. Kolejnym atutem jest czas podliczania głosów, który znacznie uległby skróceniu.


Branża motoryzacyjna

Już teraz nowe samochody są wstanie monitorować i zapisywać aktualny stan pojazdu, informacje dotyczące warunków panujących na drodze, ale też inne wartościowe sygnały, które później mogłyby być wykorzystywane przez firmy ubezpieczeniowe, na podstawie tych danych naliczałyby stawki w zależności od tego, gdzie i w jakich warunkach klienci prowadzą swoje pojazdy.


Służba zdrowia

Informacje dotyczące stanu naszego zdrowia mogą zostać zapisane i przechowywane w blockchain, zabezpieczone kluczem prywatnym, do którego dostęp mogą mieć tylko konkretne osoby. Zapisy dotyczące operacji mogą być przechowywane na blockchain i automatycznie wysyłane do ubezpieczycieli jako dowód. Sam blockchain może być wykorzystany do ogólnego zarządzania służbą zdrowia, np. do nadzoru w podawaniu lekarstw, przestrzegania przepisów, do przechowywania wyników testów i do zarządzania informacjami.


W roku 2015 Depository Trust & Clearing Corp. (DTCC) użył technologii blockchain po to, żeby przetworzyć 345 miliony transakcji papierów wartościowych o łącznej wartości 1,5 miliarda dolarów.


Korzyści z używania Smart kontraktów


Przykład na jakiej zasadzie działają inteligentne umowy (smart kontrakty)
  • Autonomia – To ty stajesz się osobą, która zawarła umowę. Nie musisz polegać na łasce pośredników, tym samym eliminujesz ryzyko związane z powierzeniem swoich spraw osobom trzecim.
  • Zaufanie – Twoje umowy na zawsze pozostaną zapisane w blockchainie, więc nie ma możliwości zgubienia dokumentów.
  • Bezpieczeństwo – obecnie by złamać kod większości blockchainów potrzeba niewyobrażalnej ilości gotówki i wiedzy.
  • Szybkość – Ręczne sporządzanie dokumentów zajmuje sporo czasu. Dzięki inteligentnym kontraktom ten proces można całkowicie zautomatyzować.
  • Dokładność i oszczędność – Zautomatyzowane umowy są nie tylko szybsze i tańsze, ale także pozwalają uniknąć błędów wynikających z ręcznego wypełniania stosów formularzy.

Oczywiście Smart kontrakty w obecnej formie są dalekie od ideału i jeszcze dużo im brakuje, żeby wejść do powszechnego użytku. Należy jednak pamiętać, że na razie jesteśmy, jeszcze we wczesnej fazie rozwoju tych technologii.



Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy