Co zrobić, gdy kryptowaluty zanotują spadek? Jak zachować się w czasie krachu?

Co zrobić, gdy kryptowaluty zanotują spadek? Jak zachować się w czasie krachu?

To nie jest łatwy czas dla osób, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zainwestowały w jedną z najpopularniejszych walut kryptograficznych. Aktywa takie jak Bitcoin czy Ethereum, po długotrwającej hossie, notują aktualnie znaczące spadki cen. Dla wielu traderów jednoznaczne jest to ze sporymi stratami. Posiadacze kryptowalut zastanawiają się, co

Na wstępie warto przypomnieć sobie, co doprowadziło do wspomnianego krachu na rynku krypto. Końcówka 2020 i początek 2021 stały pod znakiem systematycznych wzrostów cenowych najpopularniejszych cyfrowych walut. Idylla trwała do kwietnia. Wówczas Bitcoin przebił magiczną barierę 65 tysięcy dolarów za token. Eksperci ostrzegali jednak, że długotrwała hossa jest wynikiem rosnącej bańki spekulacyjnej, którą przebić może nawet niepozorne na pierwszy rzut oka wydarzenie. Tak też się zresztą stało. Splot różnych pomniejszych zjawisk, takich jak chociażby działalność Elona Muska w social mediach, wycofanie się szefa Tesli z zapowiedzi o planowanym wprowadzeniu płatności za samochody marki w kryptowalutach, czy chociażby zaostrzenie prawa dotyczącego tych aktywów w Chinach, doprowadził do załamania rynkowego. W efekcie cena BTC spadła o ponad 50 proc. Krach ten znacząco uderzył w inwestorów, którzy dziś zastanawiają się, czy posiadane przez nich waluty kryptograficzne zdołają się jeszcze podnieść i wrócić na podobny pułap cenowy sprzed kilku miesięcy. Na te pytania nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak zatem przetrwać czas kryzysu? Oto kilka podpowiedzi.

Oswój się ze zmiennością kryptowalut

Nagłe i drastyczne zmiany cenowe kryptowalut nie są żadną nowością dla osób inwestujących w te aktywa od dawna. Warto przypomnieć sytuację chociażby z grudnia 2018 roku, kiedy to cena za jedną wirtualną monetę spadła w przeciągu dwunastu miesięcy z pułapu 20 tysięcy do zaledwie 3,5 tysiąca dolarów. Początkujący traderzy mogą dziwić się tak spektakularnymi skokami cenowymi. Te jednak są dla tego rodzaju aktywów wręcz naturalne. Wynika to chociażby z decentralizacji kryptowalut i ich niestabilności. Wartość poszczególnych wirtualnych pieniędzy dość łatwo zmanipulować. Spekulanci mają w tym swój interes i robią wszystko, by doprowadzić dany aktyw do danego poziomu cenowego. Poza tym, kryptowaluty reagują na różne inne czynniki, nie zawsze bezpośrednio związane z tym rynkiem. Aby więc wiedzieć, jak zachować się w czasie ewentualnego krachu, należy przede wszystkim być na niego mentalnie przygotowanym. Świadomość tego, że spadki cen mogą nadejść w każdej chwili, pomaga zachować jasność umysłu i zmniejsza ryzyko podjęcia błędnych decyzji handlowych podyktowanych paniką.

Pamiętaj o ryzyku inwestycyjnym

Wiele osób, które inwestowały w kryptowaluty w czasie ostatniej hossy, zgubiła nadmierna pewność, że rynkowe wzrosty będą trwać wiecznie. Ceny BTC czy Ethereum rosły jak szalone, a to sprawiało, że w umysłach niemałego grona traderów pojawiały się wizje szybko zdobytego bogactwa. Zapomniano, że kupowanie walut kryptowalut  zawsze obarczone jest ryzykiem poniesienia start.

Trzeba o tym pamiętać także teraz, gdy aktywa są w dołku cenowym. Ktoś obserwujący sytuację z boku może pomyśleć, że to dobra okazja na nabycie kilku dodatkowych tokenów, które sprzeda się z zyskiem w przyszłości. Skąd jednak pewność, że cena danej waluty krypto wzrośnie? Być może trzeba będzie czekać na to długie miesiące bądź lata. Jeśli faktycznie planuje się zakup cyfrowych pieniędzy w momencie kryzysu rynkowego, trzeba jasno określić sobie kwotę, którą można ewentualnie stracić bez większych konsekwencji. Pozwoli to uniknąć poważnych problemów finansowych w momencie, gdy cena aktywu zamiast rosnąć, nieoczekiwanie zacznie dalej spadać. Należy też dokładnie zrozumieć charakter waluty, jaką się kupuje. Ludzie często inwestują w coś, bez elementarnej wiedzy dotyczącej danego aktywu. Kupują, bo ktoś z ich bliskiego otoczenia zrobił to samo. Taka postawa to w zasadzie prosta droga do utraty inwestowanego kapitału.

Nie idź na całość

Inwestowanie to nie hazard. W przypadku zanotowania strat należy unikać podejmowania decyzji na „odkucie się” oraz inwestowania całego kapitału w jeden aktyw. Ryzyko utraty kolejnych sum pieniędzy jest w takim przypadku ogromne! Nigdy nie powinno kupować się jednej kryptowaluty w dużych ilościach. Portfel inwestycyjny musi być zróżnicowany i zdywersyfikowany. Taktykę wejścia „all in” lepiej zostawić na partię pokera ze znajomymi, a na rynku krypto poruszać się w dużo ostrożniejszy i rozważniejszy sposób.

Czytaj i analizuj

Nie ma dnia, by w sieci nie pojawiały się kolejne doniesienia dotyczące przyszłości najpopularniejszych walut kryptograficznych. Spekulacji i ewentualnych scenariuszy można znaleźć naprawdę dużo. Z jednej strony mówi się, że w najbliższym czasie cena wirtualnych pieniędzy wkrótce wzrośnie, a z drugiej, nie brak przekonania o możliwym dalszym pogłębieniu kryzysu rynkowego. Wprawiony trader w dobie krachu musi umieć poradzić sobie z tym natłokiem informacji. Każdy taki news może być na wagę złota. Sęk w tym, by umiejętnie ocenić jego wartość, sprawdzić, czy nie jest jedynie kolejną próbą wpłynięcia na cenę wybranego aktywu. Analiza to absolutna podstawa każdej inwestycji, a już szczególnie takiej, jaką chce się dokonać po zanotowaniu choćby minimalnych strat.

Sprawdź również:

  1. Mail z szantażem Bitcoin - Co robić?
  2. Portfel Kryptowalut - Co to jest?
  3. Jak kupić Bitcoiny bez weryfikacji?
  4. Bitomaty w Polsce
  5. Portfele Kryptowalut
  6. Kopanie Kryptowalut na laptopie
  7. Blik co to jest? Jak wykonywać przelewy?

Artykuł gościnny


Przeglądaraka Brave - Zarabianie kryptowalut dzięki przeglądaniu reklam


Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy