7 faktów o Bitcoinie, o których niewiele się mówi. Znasz je?
Bitcoin już od ponad dekady rozpala zmysły nie tylko czynnych inwestorów, ale również osoby, które są dopiero w początkowej fazie zaznajamiania się z tematem. Mimo upływu zaledwie kilkunastu lat Bitcoin był świadkiem wielu bardzo ciekawych (czasami śmiesznych) wydarzeń, które miały wpływ na jego obecną formę.
Spis treści
Poznaj 7 faktów o tej kryptowalucie, o których nie mówi się w popularnych źródłach wiedzy.
Ciekawostki zebrał i przygotował Mateusz z serwisu z poradami dla poczatkujących - Odkryj Bitcoin.
Kiedy pierwszy raz użyto Bitcoin do zrobienia zakupów?
Sądząc po dzisiejszym kursie Bitcoin, wielu pomyśli zapewne, że pierwsza transakcja za pomocą Bitcoin miała miejsce przy zakupie ekskluzywnego jachtu lub sportowego samochodu. Nic bardziej mylnego. Sytuacja miała miejsce w 2010 roku i za Bitcoin kupiono... 2 pizze! W trakcie transakcji użyto 10 000 Bitcoinów co było wtedy równowartością 25 dolarów amerykańskich. Chyba nie trzeba specjalnie przekonywać do tego, że kupujący do teraz czuje wyrzuty sumienia, że gdyby w 2010 roku nie kupił pizzy, dzisiaj byłby milionerem.
Czy Bitcoin był pierwszą walutą?
Według wielu z nas Bitcoin był pierwszą kryptowalutą. Nie jest to prawdą, gdyż pierwsze waluty krypto funkcjonowały już 20 lat wcześniej. Pierwszą z nich była waluta DigiCash. Nie korzystała ona wtedy z technologii blockchain (łańcuch bloków przechowujący dane o transakcji) oraz nie była w żaden sposób uregulowana prawnie. Jest jasne zatem, że nie przetrwała próby czasu, ale z całą pewnością stała się podwalinami pod kryptowaluty, z którymi mamy do czynienia w dzisiejszych czasach.
Jaka jest najmniejsza jednostka Bitcoina?
Według powszechnej wiedzy to Satoshi (0,00000001 Bitcoina) jest jego najmniejszą jednostką. Właśnie z nią mają do czynienia osoby, które decydują się wydobywanie Bitcoinów z kraników internetowych. Jednak Satoshi wcale nie jest najmniejszą jednostką związaną z Biitcoinem. Istnieje również Millisatoshi, który jest jedną tysięczną Satoshi. Ilość zer po przecinku przyprawia z pewnością o ból głowy.
Czy wiesz, że Bitcoin był rozdawany kiedyś za darmo?
W momencie wypuszczenia na rynek nowej kryptowaluty jej twórcy rozdają ją za darmo w celach promocyjnych. Wtedy też praktycznie każdy może zupełnie za darmo pozyskać kryptowalutę i zrobić z nią, co chce. Podobnie było z Bitcoinem w 2010 roku. Wtedy to Gavin Andresen postanowił rozdać każdemu chętnemu po 5 jednostek Bitcoina. Część osób od razu je sprzedała lub wymieniła na inne waluty krypto. Istnieje jednak część osób, która wrzuciła Bitcoina do swojego długoterminowego portfela, aby sprawdzić, czy jego wartość będzie rosła. No i urosła!
Związek Bitcoina z FBI
Bitcoin stał się również popularny w darknecie (część Internetu niewidoczna dla większości użytkowników). Mowa tutaj o historii portalu internetowego Silk Road, na którym można było zakupić nielegalne substancje za pomocą Bitcoina. Cała akcja miała miejsce w latach 2011-2013. Co ciekawe, dwóch agentów Secret Service (tajne służby Stanów Zjednoczonych) zostało później skazanych za pranie brudnych pieniędzy w związku z tą sprawą.
Jaki jest klucz prywatny Bitcoina?
Łamiąc klucz prywatny Bitcoina moglibyśmy wpłynąć na wiele informacji, które są związane z tą kryptowalutą. Należy jednak ostudzić zapał. Potrzeba ok. 1033 lat, aby złamać obecny klucz prywatny. Rzecz jasna nie poradzą sobie z tym nasze laptopy ani smartfony. Również dzisiejsze komputery kwantowe prawdopodobnie nie będą w stanie sprostać temu zadaniu. Jest to zatem jedynie ciekawostka, która prawdopodobnie nigdy nie stanie się rzeczywistością.
Najpopularniejszy atak hakerski na Bitcoina
Najpopularniejsza kryptowaluta na świecie nie została również oszczędzona przez hakerów. W sierpniu 2010 w bloku 74 638 bloku Bitcoina wystąpił błąd, który został wykorzystany przez hakera. Efektem włamania było wyprodukowanie sporej ilości monet. Sytuacja nie trwała jednak długo i już po 5 godzinach powstało zabezpieczenie, które uniemożliwiło ponowne dostanie się do bloków. Co z monetami, które zostały wyprodukowane przez hakera? Wszystkie zostały zignorowane i usunięte z obiegu.
Fascynacja Bitcoinem rośnie praktycznie z roku na rok. Należy jednak pamiętać, że jest to kryptowaluta jak każda inna i codziennie może przynosić nam spore zyski, ale również mnóstwo strat. Przystępując do inwestowania w kryptowaluty należy mieć pełną świadomość potencjalnych strat, a zainwestowane pieniądze nie powinny być pożyczane od innych ludzi oraz banków. Ponadto pieniądze potencjalnie stracone poprzez inwestycje nie powinny w żaden sposób zaburzać stanu finansowego inwestora, jak i jego najbliższych.
Sprawdź również:
- Kryptowaluty - Jak zacząć?
- Blik co to jest? Jak wykonywać przelewy?
- Jak kupić Bitcoiny bez weryfikacji?
- Portfel Kryptowalut - Co to jest?
- Jak kopać kryptowalutę Bitcoin?
- Kopanie kryptowalut na laptopie - poradnik
- Mail z szantażem Bitcoin - Co robić?
- Bitomaty w Polsce
Dołącz do naszej grupy na Facebooku – Altcoin Polska.pl
Crypto Janusz to ekspert w dziedzinie kryptowalut z pasją do odkrywania innowacji w świecie blockchaina. Ukończył studia w dziedzinie ekonomii, co pozwoliło mu zrozumieć nie tylko aspekty technologiczne, ale także ekonomiczne funkcjonowanie rynków walutowych.