Chmura hybrydowa - co to jest? Wady i zalety

Chmura hybrydowa - co to jest? Wady i zalety

Przedsiębiorcy często zastanawiają się nad tym, jaka chmura obliczeniowa najlepiej sprawdzi się w przypadku ich biznesu. Wybór rozbija się między chmurą prywatną, publiczną a rozwiązaniem on-premise. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje też połączenie tych typów, a jest nim chmura hybrydowa. Na czym polega jej przewaga, a jakie ma słabsze stro

Czym jest chmura hybrydowa?

Jak nietrudno się domyślić, chmura hybrydowa jest połączeniem dwóch innych, popularnych rozwiązań, czyli chmury publicznej i prywatnej lub on-premise. Co to jednak oznacza w praktyce?

Hybryda łączy w sobie zalety chmur publicznych i prywatnych, chociaż nie jest też wolna od wad. Zasadniczo hybrydowa chmura obliczeniowa umożliwia przenoszenie danych i aplikacji między tymi dwoma środowiskami oraz dopasowanie odpowiednich parametrów do potrzeb swojego biznesu. W ten sposób możemy przetwarzać wrażliwe dane we własnym, prywatnym centrum danych, jednocześnie korzystając z szerokiego katalogu produktów oferowanego przez chmurę publiczną.


Zalety chmury hybrydowej

Elastyczność

Połączenie dwóch rozwiązań gwarantuje elastyczność. W zależności od branży czy aktualnych potrzeb biznesu w danym momencie możemy korzystać w większym stopniu z potencjału chmury publicznej lub prywatnej. Zapotrzebowanie na obliczenia ulega zmianom, chociażby w przypadku e-commerców, gdzie większego napływu klientów spodziewamy się np. w okresie bożonarodzeniowym lub przed Black Friday. Wtedy dużym ułatwieniem będzie możliwość skalowania chmury publicznej i okresowego wykorzystania jej większych zasobów.


Koszty

Optymalizacja kosztów to kolejna z zalet chmury hybrydowej. Przewidywalne działania warto zoptymalizować w ramach chmury prywatnej, z kolei za zadania nieoczekiwane czy trudne do przewidzenia odpowie skalowalna chmura publiczna, w której ponosimy opłaty za realne zużycie zasobów.


Bezpieczeństwo

Firmy, dla których szczególnie istotne są stabilność i bezpieczeństwo, mogą skorzystać z chmury prywatnej lub właśnie z rozwiązania hybrydowego. Środowisko prywatne jest odizolowane, dzięki czemu wszystkie dane wrażliwe są szczególnie chronione.


Usługi chmurowe

Jeśli oprócz bezpieczeństwa cenimy sobie innowacyjność, chmura hybrydowa będzie najlepszym wyborem. Przykładowo, na Google Cloud Platform zbudujemy własną infrastrukturę z niemal 200 usług, w tym: maszyn wirtualnych, analityki Big Data i ciągle rozwijanej sztucznej inteligencji. Jeśli skorzystamy z pomocy Partnera Google, dodatkowo otrzymamy wsparcie przy konfiguracji środowiska.


Wady chmury hybrydowej

Przede wszystkim, decydując się na model hybrydowy, musimy być świadomi odpowiedzialności, jaka spada na przedsiębiorcę. To do nas należy kontrolowanie zabezpieczeń między dwoma typami chmur - wówczas możemy liczyć na maksymalne bezpieczeństwo danych. Możliwy jest też niski przepływ danych w sieci przy przenoszeniu plików pomiędzy chmurami. Aby mu zapobiec, warto już na wstępie zadbać o prędkość przesyłania danych.

Oprócz kontroli zabezpieczeń na barkach przedsiębiorcy lub CTO spoczywa obowiązek monitoringu zużycia danych. Warto mieć na uwadze, że chmura publiczna pozwala w sposób idealny nadzorować zużycie i koszt przechowywania danych, podczas gdy ograniczeniem prywatnej chmury jest pojemność.

O Autorze
Artykuł powstał we współpracy z Fly On The Cloud



Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy