Bracia Winklevoss (Kim są i jak zaczynali Bitcoinowi milionerzy?)

Bracia Winklevoss (Kim są i jak zaczynali Bitcoinowi milionerzy?)

Tyler oraz Cameron Winklevoss, powszechnie określani jako Winklevii (ze względu na swoje zamiłowanie do zarządzania, uruchamiania oraz inwestowania w startupy z branży blockchain) są jednymi z najbardziej znanych postaci w branży kryptowalut.


Spis treści

Bracia Winklevoss – kim są?

Bracia Winklevoss, urodzeni 21 sierpnia 1981 roku w Southampton w Stanach Zjednoczonych, zaczynali swoją drogę życiową w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach. Pochodzili z zamożnej rodziny, co w rezultacie przyczyniło się do odebrania starannego wykształcenia. Obydwaj podjęli naukę na jednym z najbardziej renomowanych amerykańskich uniwersytetów - Harvardzie.

Choć wiosłowanie jest typowym sportem akademickim, pasję tę podzielali również bracia Winklevoss. Już w 1999 roku wzięli udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Płowdiw w Bułgarii. Wówczas zajęli honorowe ósme miejsce.

Największe sukcesy, zarówno Tyler, jak i Cameron Winklevoss, odnieśli podczas Igrzysk Panamerykańskich w 2007 roku, które odbywały się w Rio de Janeiro. Bliźniacy zdobyli złoty medal w rywalizacji ósemek oraz srebrny medal w czwórkach bez sternika. W roku 2008 reprezentowali swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, gdzie zajęli szóste miejsce w rywalizacji dwójek bez sternika.

Rok później, w Poznaniu, bracia Winklevoss zdobyli dziewiąte miejsce w rywalizacji ósemek podczas Mistrzostw Świata. Nieco później, zakończyli swoją sportową karierę, postanawiając zająć się biznesem i osiąganiem naprawdę znacznych zysków finansowych.


Tyler Winklevoss

Tyler Winklevoss na seminarium o kryptowalutach

Tyler Howard Winklevoss to amerykański przedsiębiorca związany z rynkiem kryptowalut, założyciel Winklevoss Capital Management, giełdy Gemini oraz były wioślarz olimpijski. Ukończył studia z ekonomii na Uniwersytecie Harvarda w 2000 roku, gdzie wspólnie z Cameronem był współzałożycielem HarvardConnection (później przemianowanego na ConnectU), który pozostawił swoje piętno w historii Facebooka. Tyler kontynuował naukę na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie zdobył tytuł magistra zarządzania w 2010 roku, a następnie razem z bratem założył Winklevoss Capital. Według szacunków magazynu Forbes, wartość netto Tylera Winklevossa wynosi około 3 miliardy dolarów.


Cameron Winklevoss

Cameron Winklevoss na spotkaniu TechCrunch

Cameron Howard Winklevoss, to przedsiębiorca amerykański, znany jako założyciel Winklevoss Capital Management oraz prezes Gemini. Jego droga życiowa obejmuje również karierę sportową jako wioślarz olimpijski. Podobnie jak jego brat, uczęszczał na te same studia licencjackie i podyplomowe. Według szacunków magazynu Forbes, bracia Winklevoss wciąż posiada około 70 000 Bitcoinów, będących częścią ich majątku.


Howard Winklevoss

Howard Winklevoss Jr ojciec bliźniaków Camerona oraz Tylera

Howard Edward Winklevoss Jr. to ojciec bliźniaków Winklevoss. Jest amerykańskim aktuariuszem, naukowcem oraz przedsiębiorcą. Posiada stopień doktora matematyki zdobyty na Uniwersytecie w Oregonie oraz pełnił funkcję adiunkta w dziedzinie ubezpieczeń na Wharton School Uniwersytetu Pensylwanii. Założył firmę Winklevoss Technologies oraz Winklevoss Consultants.


Bracia Winklevoss kontra Mark Zuckerberg i Facebook

Osoby zaznajomione z historią powstania Facebooka pamiętają, że Mark Zuckerberg rzekomo ukradł pomysł stworzenia sieci społecznościowej opartej na profilach od swoich kolegów z klasy, Tylera i Camerona Winklevossów, oraz ich współlokatorki Divyi Narendry z Harvardu. W tamtym czasie bracia bliźniacy zwrócili się do Zuckerberga z prośbą o pomoc w budowie sieci społecznościowej/randkowej, która mogłaby połączyć studentów o podobnych zainteresowaniach. Nieświadomy ich intencji, Zuckerberg miał jednak własne plany. Po wyrażeniu zgody na pomoc, Zuckerberg rozpoczął tworzenie czegoś, co początkowo nazwał TheFacebook.com, a później przekształcił na Facebooka.

Jak zostało udokumentowane w książce Bena Mezricha "The Accidental Billionaire" oraz jej filmowej adaptacji "The Social Network", Tyler oraz Cameron złożyli przeciwko Zuckerbergowi pozew dotyczący praw własności intelektualnej, a następnie doszli do porozumienia, w wyniku którego otrzymali akcje Facebooka o wartości 45 milionów dolarów sprzed jego wejścia na giełdę oraz 20 milionów dolarów w gotówce.

W roku 2019 Mezrich przyznał, że jego przedstawienie sporu między Zuckerbergiem a bracmi z Connecticut w jego narracji mogło nieprawidłowo oddać prawdziwą osobowość dwóch braci. W "The Accidental Billionaire" Tyler oraz Cameron na podstawie ich wyglądu, pochodzenia i stylu ubierania się zostali przedstawieni jako uprzywilejowani antagoniści. Jednak w swojej późniejszej relacji o odkupieniu bliźniaków i zdobyciu sławy, autor doszedł do wniosku, że na początku mógł ich niewłaściwie ocenić. W rzeczywistości, podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego w celu promowania jego książki z 2019 roku o bliźniakach, "Bitcoin Billionaires", Mezrich nazwał ich nawet amerykańskimi ikonami.

W czerwcu 2020 roku Stampede Ventures ogłosiło swoją współpracę z bliźniakami Winklevoss w celu produkcji filmowej adaptacji "Bitcoin Billionaires" autorstwa Mezricha. Film ten będzie stanowił kontynuację nagrodzonego Oscarem obrazu "The Social Network".


W jaki sposób bracia Winklevoss dorobili się milionów na kryptowalutach?

Po ukończeniu studiów MBA na Saïd Business School na Uniwersytecie Oksfordzkim, Tyler oraz Cameron podjęli decyzję o zainwestowaniu swoich środków w startupy technologiczne z Doliniy Krzemowej. To doprowadziło ich do założenia Winklevoss Capital, firmy inwestycyjnej typu venture. Wkrótce po tym, bracia musieli zmierzyć się z gorzką prawdą - ich konflikt z Zuckerbergiem w słynnej historii Facebooka pozostawił trwały ślad na ich reputacji. Po kilku nieudanych próbach inwestowania w startupy technologiczne stało się jasne, że Dolina Krzemowa umieściła ich na czarnej liście (zgodnie z ich wywiadami w Bitcoin Billionaires)."


Bracia Winklevoss w smokingach

To właśnie w 2012 roku bracia Winklevoss dokonali przełomu w swoich planach inwestycyjnych, choć odbyło się t w nieuregulowanym środowisku technologicznym. Podczas wakacji na Ibizie bliźniacy zapoznali się z Bitcoinem, który w tamtym czasie był postrzegany jako nic więcej niż ekscentryczny żart w tradycyjnym świecie inwestycji. Pomimo związanych z tym ryzyk, Tyler i Cameron zdecydowali się zakupić Bitcoiny o wartości 11 milionów dolarów po cenie 8 dolarów za „sztukę”.

Początkowo plany nie układały się zgodnie z oczekiwaniami. Bracia Winklevoss zainwestowali wówczas 1,5 miliona dolarów w BitInstant, platformę umożliwiającą zakup Bitcoina za dolary amerykańskie. Niestety, okazało się, że niektóre transakcje były związane z działaniami prania pieniędzy przeprowadzanych przez handlarzy narkotyków z Silk Road. W wyniku tego incydentu, w 2013 roku platforma została zamknięta przez organy regulacyjne, a jej CEO, Charlie Shrem, skazany na rok pozbawienia wolności.


Początek Gemini – budowanie kryptowalutowego imperium

Decyzja Tylera i Camerona o wprowadzeniu pewnej struktury do rozwijającej się branży kryptowalut zaowocowała powstaniem Gemini. W początkowych latach działalności Gemini skoncentrowane było głównie na ułatwianiu kupna oraz sprzedaży Bitcoinów. Jednak w miarę rozwoju i dojrzewania rynku kryptowalut, giełda stopniowo poszerzała swoją ofertę, obejmując coraz większą liczbę altcoinów. Obecnie Gemini obsługuje 45 cyfrowych aktywów i wolumen dziennego obrotu sięga blisko 200 milionów dolarów.

Panel administracyjny giełdy Gemini założonej przez braci Winklevoss

Jednym z wyjątkowych cech Gemini jest ich zaangażowanie w stworzenie bezpiecznego i uregulowanego środowiska do handlu. Giełda Gemini cieszy się uznaniem w branży kryptowalut, głównie ze względu na swoje priorytety związane z bezpieczeństwem użytkowników. W roku 2015 Gemini stała się pierwszą platformą wymiany kryptowalut, która otrzymała status zarejestrowanej firmy powierniczej w Nowym Jorku. Dobra reputacja Gemini wśród amerykańskich instytucji regulacyjnych skłoniła również giełdę do złożenia wniosków o zatwierdzenie produktów Bitcoin ETF przez SEC. Choć te propozycje nie odniosły oczekiwanego sukcesu, świadczy to o postępowości Gemini jako przyszłościowej firmy kryptowalutowej.

Poza funkcją wymiany walut, Gemini oferuje również usługi w zakresie rozwiązań powierniczych. W 2018 roku giełda wprowadziła własnego stablecoina - Gemini Dollar, który jest w pełni oparty o wartość dolara amerykańskiego. Stablecoiny są dobrze znane ze swojego wymogu posiadania pokrycia w tradycyjnych pieniądzach lub aktywach. W przypadku Gemini, giełdy kryptowalut, to właśnie ona będzie stanowić zabezpieczenie. W praktyce oznacza to, że bracia Winklevoss będą pełnić rolę swoistego banku centralnego, mając wpływ na wartość stablecoinów. Choć stabilna wartość tych kryptowalut powinna być równa dolarowi amerykańskiemu, mogą występować minimalne odchylenia.


Przejęcie Nifty Gateway

W 2019 roku bracia zakupili Nifty Gateway, platformę NFT założoną również przez identycznych bliźniaków Cock-Foster. Początkowo Nifty Gateway był portalem NFT, ale po przejęciu przez Gemini został szybko przekształcony w ekskluzywną platformę aukcyjną NFT. Platforma starannie dobiera artystów i sprzedaje ich dzieła w specjalnych kolekcjach.


Nifty Gateway czyli kolejna inwestycja braci Winklevoss

W szczególności, to właśnie przez Nifty Gateway największe nazwisko w świecie NFT, Mike Winkelmann (znany również jako Beeple), wkroczył na scenę blockchain i w krótkim czasie sprzedał niektóre ze swoich prac za setki milionów dolarów. W marcu jedna z jego kolekcji NFT została sprzedana na aukcji w Christies za imponującą sumę 69 milionów dolarów.


Bracia Winklevoss inwestują w Artie

Najnowsza z długiej listy inwestycji kryptowalutowych Winklevii, Artie, koncentruje się na grach opartych na blockchainie, które oferują eksportowalne zasoby cyfrowe. Te cyfrowe aktywa są eksportowalne, które mogą być sprzedawane i kupowane na otwartych rynkach oraz importowane do innych gier. Według doniesień, od maja 2021 roku bliźniacy Winklevoss mają łączną wartość netto wynoszącą 6 miliardów dolarów, a istnieją mocne podstawy, by sądzić, że ich wpływ i bogactwo będą rosły wraz z rozwojem branży kryptowalut.


Baner przeglądaraki Brave - Zarabianie kryptowalut dzięki przeglądaniu reklam


Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Baner sklepu cryptojanusz na cupsell
Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy