BlackRock kontynuuje dalsze kroki w ramach wprowadzenia na rynek ETF-ów powiązanych z Bitcoinem

Największy na świecie fundusz inwestycyjny, zarządzający wieloma aktywami nadal pracuje nad planowanym wprowadzeniem ETF-ów opartych o Bitcoina. Osoby obserwujące rynek pewnie zauważyli, że w ostatnim czasie cena Bitcoina poszybowała w górę.
Spis treści
BlackRock - ETF na Bitcoinie
BlackRock iShares Bitcoin Trust, który jest przedmiotem ich propozycji, obecnie widnieje na stronie Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC). Zgodnie z dostępnymi danymi, ten przyszły fundusz jest identyfikowany jako IBTC.
Eric Balchunas, doświadczony analityk z Bloomberg Intelligence, ogłosił w poniedziałek, że IBTC jest pierwszym zaproponowanym funduszem ETF związanym z Bitcoinem, który jest obecny na DTCC. DTCC, jako ogromny gracz w dziedzinie infrastruktury rynku finansowego, codziennie obsługuje transakcje papierami wartościowymi o wartości bilionów dolarów.
Spółka zależna DTCC - National Securities Clearing Corporation (NSCC) - posiada proces rozliczania funduszy ETF, który obejmuje "możliwość przeglądu... składników portfela ETF, który jest również wykorzystywany do automatyzacji tworzenia i umarzania udziałów ETF oraz ich późniejszego rozliczania.
Przedstawiciel DTCC nie udzielił jenak żadnej odpowiedzi na prośbę o komentarz. Z kolei rzecznik BlackRock stwierdził, że firma nie jest w stanie wydać komunikatu z uwagi na "ograniczenia związane z procedurami zgłoszeń". Dodanie produktu na stronie internetowej DTCC miało miejsce po złożeniu przez BlackRock zmienionej propozycji dotyczącej ETF Bitcoin w dniu 18 października. Scott Johnsson, partner w firmie Davis Polk & Wardwell, zauważył, że zaktualizowana dokumentacja S-1 obejmuje także CUSIP, czyli dziewięcioznakowy kod wykorzystywany do identyfikacji papierów wartościowych w Ameryce Północnej w celu ich rozliczenia i rozrachunku transakcji.
W zgłoszeniu znalazło się również stwierdzenie, że koszyki tworzenia jednostek ETF miały zostać zakupione w październiku "pod warunkami", jednakże nie określono konkretnego terminu ani kwoty.

"Zauważalny jest fakt, że BlackRock prowadzi działania (dotyczących rozruchu funduszy ETF związanych z Bitcoinem), które zwykle zachodzą tuż przed uruchomieniem funduszu" napisał Balchunas w swoim poniedziałkowym poście na platformie X. "Trudno jest nie odczytywać tego jako sygnału, że zatwierdzenie (ETF) jest teraz pewne i nieuniknione."
Inne firmy dążące do wprowadzenia ETF-ów na Bitcoinie
Ark Invest oraz 21Shares zdecydowały się zaktualizować swoje wnioski dotyczące funduszy ETF Bitcoin wcześniej niż BlackRock. Stało się to 11 października. Analitycy z Bloomberg Intelligence zauważyli pewne różnice w tych aktualizacjach, w tym klauzule wyjaśniające, że aktywa funduszu nie będą łączone z aktywami korporacyjnymi ani z aktywami innych klientów.
Cathie Wood, dyrektor generalny firmy Ark, w wywiadzie dla stacji CNBC w zeszłym tygodniu, zaznaczyła, że wprowadzenie tych poprawek było wynikiem dialogu z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Poprawki w zgłoszeniach to tylko jeden z widocznych kroków w dążeniu do utworzenia bitcoinowego ETF.
W ubiegłym tygodniu firma Grayscale złożyła wniosek o rejestrację udziałów w Bitcoin Trust (GBTC) w ramach nowego etapu procesu mającego na celu ostateczne przekształcenie funduszu powierniczego w ETF.
DC Circuit Court of Appeals w poniedziałek sformalizował swoje orzeczenie z sierpnia, w którym stwierdził, że decyzja SEC odrzucająca konwersję GBTC na ETF, ale jednocześnie zatwierdzająca fundusze futures na bitcoiny, była "arbitralna i kapryśna".
Rzecznik Grayscale wyraził nadzieję na dalszą konstruktywną współpracę z SEC w celu przekształcenia GBTC w ETF, dodając, że firma zamierza działać tak szybko, jak to możliwe.
Wartość Bitcoina (BTC) około godziny 17:30 czasu wschodniego wynosiła około 31 600 USD i była średnio o 6% wyższa niż wartość sprzed 24 godzin.
Dołącz do naszej grupy na Facebooku – Altcoin Polska.pl
Crypto Janusz to ekspert w dziedzinie kryptowalut z pasją do odkrywania innowacji w świecie blockchaina. Ukończył studia w dziedzinie ekonomii, co pozwoliło mu zrozumieć nie tylko aspekty technologiczne, ale także ekonomiczne funkcjonowanie rynków walutowych.