Billon otrzymał licencję pieniądza elektronicznego | CryptoJanusz

Billon otrzymał licencję pieniądza elektronicznego | CryptoJanusz

Billon Solution niedawno uzyskał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na działanie jako organizacja pieniądza elektronicznego. Fintech będzie mógł obsługiwać transakcje na terenie całej Unii Europejskiej.

Co to jest Billon?



Billon to polsko-brytyjski startup, który został założony w Wielkiej Brytanii w 2015 roku. Billon powstał w oparciu o polski projekt o nazwie R&D. Do tej pory firma na terenie Polski i Wielkiej Brytani zatrudnia ponad 80 osób. Wcześniej, spółka Billon Financial Ltd. dostał licencję „Small E-Money Institution” ( w skrócie SEMI czyli Mała instytucja Pieniądza Elektronicznego), wydawaną przez angielski odpowiednik polskiego KNF-u – FCA - „ Financial Conduct Authority”.

Spółka od sześciu lat rozwija i udoskonala technologię wprowadzającą blockchain do powszechnego użytku. Billon jest pionierem w tworzeniu rozwiązań, na podstawie rozproszonego rejestru – (Distributed Ledger Technology – DLT). Skupia się na łączeniu transakcji, zapisywaniu dokumentów i zarządzaniu tożsamością.

Podczas „Singapore Fintech Festival”, Billon zgarnął główną nagrodę za swoje rozwiązanie, dotyczące bezkosztowych mikropłatności opartych o technologię blockchain.



Czym jest pieniądz elektroniczny?

Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych z dnia 19 sierpnia 2011 roku, pieniądz elektroniczny stanowi wartość pieniężną przechowywaną elektronicznie, w tym magnetycznie, wydawaną, z obowiązkiem jej wykupu, w celu dokonywania transakcji płatniczych, akceptowaną przez podmioty inne niż wyłącznie wydawca pieniądza elektronicznego.

Pieniądz elektroniczny to wartość pieniężna, która jest elektronicznym odpowiednikiem znaków pieniężnych, spełniającym następujące warunki:

  • jest przetrzymywana na elektronicznych nośnikach informacji
  • jest wydawany do dyspozycji na podstawie umowy w zamian za środki pieniężne o takiej samej albo wyższej wartości
  • jest przyjmowany jako środek płatniczy przez przedsiębiorców innych od tych, którzy wydają go do dyspozycji
  • na żądanie może być wymieniany na inne środki płatnicze
  • jest wyrażony w jednostkach pieniężnych

Dodatkowo można stwierdzić, że pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, jest jedynie cyfrową alternatywą dla tradycyjnej bankowości elektronicznej.


Jakie korzyści płyną z używania pieniądza elektronicznego?

Dzięki zezwoleniom, przyznanym przez KNF, Billon będzie w stanie oferować swoim klientom wiele rozwiązań płatniczych, takich jak prowadzenie rachunku pieniądza elektronicznego, wykonywanie transakcji, wymiana walut. Dodatkowo, licencja przyznana przez KNF zezwala firmę do wydania własnego pieniądza elektronicznego, którego ogólna wartość, równa się sumie środków zgromadzonych na rachunku bankowym Billonu.

Licencja instytucji pieniądza elektronicznego to milowy krok w rozwoju Billona. Dzięki zezwoleniu będziemy mogli oferować firmom na terenie całej Europy w formacie B2B2C cały szereg rozwiązań, wykorzystujących potencjał pieniądza elektronicznego. Mogą to być przelewy P2P, mikropłatności za treści multimedialne, czy e-commerce, albo wypłaty korporacyjne dokonywane po znacznie niższych kosztach niż w przypadku standardowych systemów bankowych. Jestem wdzięczny Komisji Nadzoru Finansowego za sprawne postępowanie i wsparcie udzielone naszej innowacyjnej technologii. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pracowali przez ostatnie miesiące, żeby doprowadzić do tego wyjątkowego sukcesu. Dzięki zezwoleniu będziemy mogli oferować firmom na terenie całej Europy w formacie B2B2C cały szereg rozwiązań, wykorzystujących potencjał pieniądza elektronicznego. - komentuje Wojciech Kostrzewa, prezes Grupy Billon

Billon, na początek planuje przetestować nowe rozwiązania i wykorzystać licencję na Polskim rynku. Uzyskana licencja, ponadto otwiera perspektywy na prowadzenie działalności również na terenie całej Unii Europejskiej, jest to możliwe dzięki zawiadomieniu przez KNF odpowiednich instytucji innych państw, należących do UE (przepisy KNF). Czyli w dużym skrócie, Billon będzie w stanie oferować swoje usługi w innych krajach UE bez konieczności przechodzenia czasochłonnych procesów licencyjnych w każdym z nich.



Dołącz do naszej grupy na FacebookuAltcoin Polska.pl


Binance - Największa giełda walut cyfrowych i kryptowalut

Ledger Nano S - Bezpieczny portfel sprzętowy